Zuzana Rohoňová: Mnohé postavy som už stretla a mnohé ma obišli, ale hádam ešte prídu

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Vyštudovala herectvo na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Po skončení školy nemala žiadne angažmán a tak skúšala šťastie na rôznych konkurzoch, ale najviac sa túžila dostať do martinského divadla. V Komornom divadle pôsobí už šesť rokov, má za sebou mnoho divadelných postáv. Viac o sebe pre Turčania.sk porozprávala herečka Zuzana Rohoňová.

Keď sme si na začiatku tohto rozhovoru dojednávali termín zaslania otázok, spomínala si, že sa pripravuješ na premiéru. O akú hru išlo, akú postavu v nej hráš?

Išlo o hru P. Kyrmezera, Komedia Česká o bohatci a Lazarovi, kde hrám čerta. Naštudovanie hry bolo náročné najmä kvôli jazyku, ktorý je v biblickej češtine, ale o to viac je hra lákavá, pretože je to niečo, s čím sa len tak nestretnete. Premiéru už máme za sebou, myslím, že dopadla dobre, a verím, že sa to bude ľuďom páčiť .

Vráťme sa ale späť. Môžeš sa v krátkosti predstaviť našim čitateľom?

Volám sa Zuzana a pochádzam z Martina. Vyštudovala som herectvo na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Po skončení školy som nemala žiadne angažmán a tak som skúšala šťastie na rôznych konkurzoch, ale najviac som sa túžila dostať do martinského divadla. Mala som a mám k nemu veľmi pozitívny vzťah, pretože som na ňom vyrastala. Tak veľmi som po tom túžila, až sa to nakoniec podarilo a v marci 2013 ma prijali do hereckého súboru. Pamätám si to presne! Sedela som u zubára v čakárni, keď mi volali z divadla, že ma prijímajú. Skoro som vyobjímala celú čakáreň. Zubár ma asi ešte takú vysmiatu nevidel.

Na divadelných doskách si stvárnila mnoho úloh. Predsa len, je nejaká, ktorá ťa obišla a chcela by si si ju ešte niekedy zahrať?

Mnohé postavy som už stretla a mnohé ma obišli, ale hádam ešte prídu, ale nemám asi nič konkrétne, po čom túžim. Zatiaľ…

Momentálne na Slovensku v TV stále beží éra seriálová. Chodíš na kastingy, podarilo sa ti v nejakých seriáloch hrať?

Počas školy sme chodili do seriálov ako komparz, takže som mala možnosť vidieť, ako to beží a to doslova. Párkrát som si zahrala, to bolo už dávnejšie, ale veľmi ma to bavilo. Len to tempo by sa mohlo trošku spomaliť. Na kastingy nechodím, musím sa priznať, že som odflákala aj registrovania do rôznych agentúr, ale teraz budem menej vyťažená, tak sa to pokúsim napraviť.

Je to dobré ak jeden herec hrá vo viacerých seriáloch v TV, v divadle, alebo v reklame? Je denne na očiach, nezunuje sa časom divákom? Aký je na to tvoj názor?

Pre herca áno. Vlna netrvá večne, treba to s pokorou a vďakou prijať, pretože všetci sme nahraditeľní a táto vlna nepôjde navždy. Zároveň nadobudne skúsenosti, prax, flexibilitu, naučí sa pracovať s iným kolektívom, pod stresom, zarobí si. Ale myslím si, že treba pamätať aj na to, že úplne všetko herec prijať nemusí. Je to voľba toho človeka a nikto ho do toho nenúti. Možno sa aj divákom zunuje, ale stále máme možnosť zobrať do ruky ovládač a prepnúť na iný kanál. Prípadne telku nepozerať vôbec. Je to slobodné rozhodnutie.

V koľkých predstaveniach momentálne hráš v Komornom divadle? Ktoré to sú?

Uf , mám ich menovať, nemusím, však ? Je ich asi deväť? A ešte jedna premiéra ma čaká na konci sezóny, na čo sa veľmi teším, nakoľko budem opäť spolupracovať s režisérom Peckom. Bude to divadelný portrét Charlotty Garrigue Masarykovej.

Zuzana Rohoňová: Mnohé postavy som už stretla a mnohé ma obišli, ale hádam ešte prídu

Navštevuješ v Martine aj iné kultúrne podujatia? Kde chodíš rada, prečo? Ako sa Zuzka Rohoňová dobíja keď je mimo divadla?

Ľúbim naše Muzko (Barmuseum). Tam chodím veľmi rada, najmä v lete, keď zapadá slnko, je tam krásne, ticho, pod nami celý Martin a príjemní ľudia naokolo. Alebo doobeda na kávu, keď tam ešte nikto nie je, aj to má svoje čaro. A na koncerty. Mám rada tú sálu. Snažím sa navštevovať aj iné kultúrne podujatia, ale niekedy mám pocit, že by sa ich mohlo konať aj viac, aj keď v poslednom čase sa to viac rozbehlo. Kde sa dobíjam? Kolegovia sa mi smejú, že keď mám voľno u nás v divadle, tak sa bežím pozerať na predstavenia do iných divadiel. Divadlo mám veľmi rada, takže naozaj odchytím kolegov, ktorí hrajú aj inde a idem s nimi. A aj napriek tomu, že Martin mám veľmi rada, občas mi prospeje odísť. Zmeniť prostredie, energiu, to je vždy pozitívne. Nedávno som bola po dlhšom čase v Taliansku na babskej jazde a to ma dobilo. A taktiež milujem prechádzky na čerstvom vzduchu. Veľmi rada trávim čas s rodinou a priateľmi pri dobrom jedle, alebo len tak byť s nimi. Mojimi najbližšími.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Slovenské komorné divadlo

Komentáre