Župní cyklisti najazdili na ceste do práce už cez 200 kilometrov

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Do celoslovenskej kampane „Do práce na bicykli“ sa po štvrtýkrát zapojila aj Žilinská župa. Osem zamestnancov Žilinského samosprávneho kraja vymenilo motorové dopravné prostriedky za bicykel a pridalo sa k viac ako ôsmim tisíckam cyklonadšencov z celého Slovenska.

Počas mesiaca máj sa vozia do práce na bicykli a podporujú tak hlavnú myšlienku projektu – znižovanie vyprodukovaných emisií a ochranu životného prostredia. Žilinská župa sa do tejto aktivity zapája od jej vzniku. V aktuálnom ročníku reprezentujú župné farby dva súťažné tímy. Počas prvých troch týždňoch najazdili už 252 km a ušetrili tak 83 kilogramov oxidu uhličitého ako zdroja emisií v ovzduší.

„Hlavnou myšlienkou tohto unikátneho projektu je posilnenie vnímania cyklistiky ako nielen ekologickejšej, zdravšej, ale veľakrát i časovo úspornejšej formy dopravy do zamestnania. Záleží nám na tom, aby sme podporili zamestnancov v takýchto prospešných aktivitách a verím, že budúci rok sa inšpirujú aj ďalší kolegovia, aby bolo v Žilinskom kraji najazdených kilometrov na bicykli čo najviac,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Ako dodal, župa vychádza zamestnancom – cyklistom maximálne v ústrety. „Od roku 2012 máme pred hlavnou budovou osadených desať stojanov pre bicykle s možnosťou uzamknutia oboch kolies a rámu. Neslúžia len pre nás, ale využívajú ich aj návštevníci ŽSK,“ priblížil J. Blanár.

Ako uviedla Marcela Adamková z odboru školstva a športu ŽSK, ktorá sa i s ďalšími kolegyňami zapojila do kampane, bicyklovať do práce začala práve vďaka tomuto projektu. „Robím tak niečo pre svoje zdravie. Do práce dochádzam na bicykli zo Soliniek, čo je približne 3,3 km. Prejdem to približne za 15 minút, teda asi dvakrát rýchlejšie, ako keby som išla peši alebo ostala niekde v kolóne,“ doplnila M. Adamková „Bicykel ako dopravný prostriedok má len pozitíva. V prípade mojej cesty do práce z Rosiny je to takmer šesť kilometrov. Okrem dobrého pocitu z prekonania samej seba sa každé ráno vyhnem i frekventovaným cestám a dopravným zápcham,“ podotkla jej tímová kolegyňa Martina Gajdárová.

Súťaž „Do práce na bicykli“ vyhlásil národný cyklokoordinátor a ministerstvo dopravy. V štvrtom ročníku sa prihlásilo 74 slovenských miest. Žilinský kraj zastupujú okrem krajskej Žiliny i oravské mestá Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, v Liptove sú to mestá Ružomberok, Liptovský Hrádok či Liptovský Mikuláš a Turiec reprezentuje Martin a Turčianske Teplice. Súťaž má motivovať zamestnávateľov, aby vytvárali podmienky na svojich pracoviskách pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a zároveň by mala motivovať zamestnancov, aby namiesto motorového vozidla použili ekologickejší spôsob prepravy.

Župní cyklisti najazdili na ceste do práce už cez 200 kilometrov

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre