ŽSK: Schválenie rozpočtu prinesie opatrovateľkám a školským pracovníkom zvýšenie platu o šesť percent

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Vedenie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v piatok predstavilo upravený návrh rozpočtu, ktorý by mal zvýšiť platy sociálnych a školských pracovníkov nad rámec pôvodnej kolektívnej dohody zo 4,8 percenta na šesť percent. O návrhu rozpočtu na tento rok budú krajskí poslanci rokovať v pondelok (29. 1.). TASR o tom informoval riaditeľ odboru informácií a zahraničných vzťahov Úradu ŽSK Lukáš Milan.

Zvýšenie tarifných platov v oblasti sociálnych služieb sa týka zhruba 2200 zamestnancov a v oblasti nepedagogických zamestnancov bude mať vyššie mzdy približne 1100 ľudí. „V praxi to znamená, že napríklad opatrovateľky budú mať mesačne na výplatách priemerne o 60 až 70 eur viac,“ konštatovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová s tým, že rovnaký postup zvolili aj pri nepedagogických zamestnancoch školských zariadení v pôsobnosti ŽSK. „V predloženom rozpočte navrhujeme zásadné zmeny, ktoré reálne pomôžu ľuďom a zároveň zlepšia krajom poskytované služby,“ priblížila.

Napriek zvýšeným výdavkom je navrhovaný rozpočet vyrovnaný. „Dobrou správou je, že sme nemuseli nikde uberať. Ministerstvo financií počíta s vyšším výberom daní a v pripravenom rozpočte bola ešte dosť veľká rezerva,“ informovala predsedníčka ŽSK.

ZDROJ: TASR

Komentáre