Zranený muž z Turian stratil v lese orientáciu, našiel sa vďaka online kamere

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Vo večerných hodinách 05. októbra 2018 sa s Operačným strediskom tiesňového volania Horskej záchrannej služby (HZS) skontaktoval príslušník polície v Martine. Žiadal o súčinnosť pri pátraní po nezvestnom 43-ročnom mužovi z Turian.

Údajne dezorientovaný muž, ktorý mal problémy s pohybom, kontaktoval svojho známeho s tým, že stratil orientáciu a blúdi v lese.

Zároveň sa so žiadosťou o pomoc obrátila na políciu aj matka nezvestného, ktorý sa mal do zotmenia dostaviť domov, čo neurobil. Políciu kontaktoval v tom čase aj správca online kamery, na ktorej bola vo večerných hodinách zachytená osoba, zodpovedajúca popisu hľadaného.

Muž napriek chladnej noci nedisponoval dostatočným vybavením – bol slabo oblečený a pri sebe nemal okrem telefónu iný svetelný zdroj.

„Do terénu odišli spolu s ochranárom prírody Národného parku Veľká Fatra štyria záchranári HZS so služobným psom, ktorí začali s pátraním v špecifikovanej lokalite v oblasti pohoria Veľká Fatra nad obcou Nolčovo,“ informuje na svoje web stránke Horská záchranná služba.

Podozrenie, že muž si mohol v členitom skalnom teréne spôsobiť zranenie, sa napokon potvrdilo. Bol nájdený v miestach neďaleko kamery, ktorá ho nasnímala.

„Pravdepodobne prepadol cez cca 15 metrov vysoký skalný prah. Muž, napriek viacerým tržným ranám na tele, poraneniu kolenného a lakťového kĺbu, neutrpel vážnejšie zranenia a samostatne za pomoci záchranárov HZS zostúpil na blízku zvážnicu ku terénnemu vozidlu,“ uvádza sa ďalej na webe HZS.

Muž bol transportovaný do obce Nolčovo a odovzdaný posádke RZP z Martina. Veľmi dôležitú úlohu zohrala pri pátraní online kamera a rýchle nasadenie záchranárov. Ak by sa pátracia akcia predĺžila, muž by bez potrebného výstroja a zranený chladnú noc nemusel prežiť.

Zranený muž z Turian stratil v lese orientáciu, našiel vďaka online kamere

ZDROJ: HZS

Komentáre

ARC PUB MARTIN