V Turci plánujú zmodernizovať 15 kilometrov ciest, župa navýši rozpočet o 5,5 mil. eur

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Na najbližšom zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja predkladá župa návrh na vyčlenenie finančných prostriedkov vo výške 5.498.000 eur na modernizáciu dopravnej infraštruktúry na Kysuciach, Orave, Turci, Hornom Považí a v Liptove.

„Tohtoročná zima spôsobila na našich cestách škody veľkého rozsahu a zničila mnoho úsekov, ktoré sú dnes vo veľmi zlom stave. Chceme preto uvoľniť viac ako päť miliónov eur, aby mohli cestári začať s asfaltizáciou ďalších 80 kilometrov a postupne zlepšiť podmienky pre vodičov,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov priniesla tento rok zima až päťnásobne viac mrazových dní. „V prvých zimných mesiacoch roka 2017 klesli teploty až na extrémnych mínus 25 stupňov. Počasie teda výrazne zhoršilo stav povrchu vozoviek,“ doplnil.

Do každého regiónu kraj prerozdelí už k schváleným finančným prostriedkom viac ako milión eur. V Liptove župa opraví 17,5 kilometrov ciest. Ako informoval riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý, nový asfalt položia napríklad aj na úseky medzi Bobrovcom a Jalovcom či Bobrovníkom a Hliníkom. Rekonštrukciou prejde i cesta z Liptovskej Sielnice a v Malom Borovom. „Približne 15 kilometrov zmodernizujeme tiež v Turci. Pôjde o časti, ktoré spájajú jednotlivé obce. Zlepšíme tak prepravu medzi Kláštorom pod Znievom a Socovcami, Diviakmi a Dubovým či z Dubového do obce Budiš,“ priblížil I. Mokrý.

Cestári vyrazia aj na oravské komunikácie. „V oravskom regióne máme niekoľko veľkých investícií. Tou najväčšou je plánovaná rekonštrukcia v rámci obcí Vitanová, Oravice a Zuberec. Práce budú vo výške 365-tisíc eur a obnovíme takmer šesť kilometrov cesty,“ vysvetlil riaditeľ odboru dopravy ŽSK. Medzi plánované projekty sa zaradia tiež úseky z Oravskej Jasenice do Brezy a v Oravskej Lesnej v časti Kubínska. Spolu pôjde o 15,6 kilometrov ciest. Takmer rovnakú dĺžku obnovených vozoviek bude mať i Horné Považie, pôjde o 15,7 kilometrov. Najviac financií si vyžiadajú práce v Lutišiach. „Cesta je poškodená, budeme teda opravovať viac úsekov, pre ktoré sme vyčlenili 283-tisíc eur. Veľmi dôležitá bude rekonštrukcia cesty z Čičmian do Zliechova a rovnako v Šípkovej,“ dodal I. Mokrý. Na Kysuciach sa cestári zamerajú na Olešnú. Zlý stav vozovky vyžaduje obnovu za 460-tisíc eur. Vodiči prechádzajúci z Kysuckého Nového Mesta do Rudiny rovnako ocenia plánovanú obnovu, ktorá sa zameria na úsek popri železnici, priamo v obci a taktiež v smere do Rudinskej. Kraj v regióne Kysúc zmodernizuje 16,4 kilometrov ciest.

ZDROJ: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Komentáre