Železničná stanica Žilina s vynovenou čakárňou a súkromnou bezpečnostnou službou

Najnovšie správy, Správy hlavné, Správy z regiónu

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaviedli od 1. augusta 2017 v železničnej stanici Žilina nepretržitú, 24 hodinovú službu súkromnej bezpečnostnej služby. Skúsenosti z prvých dní jej pôsobenia sú veľmi dobré, darí sa eliminovať pobyt bezdomovcov, neporiadok, znečisťovanie stanice, ako aj obťažovanie slušných cestujúcich.

 Od polnoci 1. augusta 2017 začali v ŽST Žilina pôsobiť dvojčlenné hliadky vysúťaženej súkromnej bezpečnostnej služby, ktoré v prípade nutnosti môžu na zásah privolať aj  služobného psa. Už za prvých pár hodín ich pôsobenia v priestoroch stanice ŽSR zaznamenali výraznú zmenu k lepšiemu. Darí sa im vykázať bezdomovcov, asociálov a neprispôsobivé osoby z priestorov ŽSR, tým sa výrazne obmedzil zápach, neporiadok, znečisťovanie stanice, ale aj neslušné správanie a obťažovanie cestujúcich i samotných zamestnancov stanice či externých firiem. ,,Je to obrovská zmena, ktorú vnímajú okamžite aj cestujúci, ale aj upratovacia služba, ktorá zabezpečuje čistenie stanice. Je to v tejto chvíli z nášho pohľadu asi jediné, naozaj efektívne riešenie, aj keď ŽSR to stojí nemalé finančné prostriedky, ktoré by sme vedeli využiť inde,“ uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

Zároveň je od 4. augusta znovu otvorená vynovená čakáreň pre cestujúcich vo vestibule stanice. Čakáreň je vymaľovaná, vyčistená a vydezinfikovaná a slúži cestujúcim.

ŽSR sa čakáreň rozhodli zavrieť v apríli tohto roku, keď sa vyhrotila situácia s neprispôsobivými osobami. Po zbúraní poškodených budov v časti mesta na Bratislavskej ulici sa časť týchto osôb presunula práve do vestibulu a čakárne ŽST Žilina. Tieto neprispôsobivé osoby boli agresívne, znemožňovali upratovanie, poškodzovali a znečisťovali priestory stanice, vyvolávali konflikty a vyháňali slušných cestujúcich, ktorí si nemali kam sadnúť či kde počkať na vlak. Najčastejšie sa zdržiavali práve v priestoroch čakárne, vestibulu a podchodu, ktorého časť má v správe ŽSR a časť je v správe mesta. Podchod patriaci ŽSR je pravidelne čistený a udržiavaný, buď ručne, alebo aj strojovo,  zamestnancami upratovacej firmy.

Problematika s neprispôsobivými cestujúcimi v železničných staniciach je celoslovenský problém. Špecifikom ŽST Žilina  je jej poloha a dopravný význam. Ako jedna z mála železničných staníc na celej sieti ŽSR má otvorený a vykúrený vestibul a čakáreň nepretržite. Dôvodom sú nočné medzištátne vlaky, ktoré jazdia každú hodinu.

Železničná stanica Žilina s vynovenou čakárňou a súkromnou bezpečnostnou službou
Železničná stanica Žilina s vynovenou čakárňou a súkromnou bezpečnostnou službou

ZDROJ: Martina Pavlíková, hovorkyňa ŽSR,  foto: www.tikzilina.eu

Komentáre