Železničná spoločnosť Slovensko zmodernizuje 69 diaľkových vozňov vo vlastnej réžii

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Opravy diaľkových vozňov v objeme 3,1 milióna eur Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zrealizuje v tomto a v budúcom roku vo vlastnej opravovni vo Zvolene. Predpokladané náklady na jeden vozeň sú 100-tisíc eur. Prácou vo vlastnej réžii firma ušetrí asi 10 percent nákladov, no omnoho dôležitejšie sú úspory na neodstavovaní vozňov pri každej menšej poruche. Tento projekt je súčasťou stratégie ZSSK, pri ktorej je kladený dôraz na efektívne nakladanie s vlastným majetkom a verejnými zdrojmi.

„V minulosti sa stávalo, že vagóny sa relatívne často vracali do opravy s menšími poruchami. ZSSK vtedy stráca ako na preprave vagónu do a z opravy, tak i jeho odstávkou. Využívame príležitosť, keď už je vagón v oprave aj kvôli menším nedostatkom a vykonáme renováciu a modernizáciu,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Z celkového plánovaného počtu je 13 vozňov 1. triedy (typ. označenie Apeer) a 18 vozňov 2. triedy (Bpeer). Oba typy vozňov sú veľkopriestorové (bez oddielov) a určené na diaľkové vlaky.
Vozne boli vyrobené v rokoch 1996 až 2003. Podobne ako u iných dopravcov v zahraničí tu prichádza modernizácia po 15 až 20 rokoch životnosti vozňa. Pri novších vozňoch sa budú rekonštruovať tie, ktorých interiér je poškodený, resp. kde elektrické systémy vykazovali zvýšenú mieru poruchovosti.

Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu k modernizácii dodáva: „Vozne modernizujeme postupne. Práce na jednom vozni trvajú približne sedem týždňov. Do konca mája sme takto prerobili päť vozňov. Celá zákazka má byť hotová do konca roku 2018.“

Vo vozňoch budú prečalúnené sedadlá a doplnia elektrické zásuvky, ktoré v tomto type vozňov 2. triedy chýbali. Po novom má dvojica sedadiel k dispozícii jednu elektrickú zásuvku (230 V) doplnenú o USB zásuvku (5 V) na nabíjanie mobilných telefónov a tabletov. Výmena centrálneho zdroja elektrickej energie prinesie nižšiu poruchovosť a väčšiu stabilitu klimatizačných jednotiek vo vozňoch.

Vizuálny efekt zvýši leštenie obkladov v interiéri vozňa a oprava laku exteriéru vozňa. Ďalej sa zmodernizuje interiér WC a vákuové toalety budú vymenené za nové. Príde aj k výmene stolíkov, ktoré budú väčšie a tým pádom k ním budú mať prístup i cestujúci sediaci v chodbičke a nielen pri okne.

Podobné modernizácie robila ZSSK doteraz externe. Prvýkrát svojimi silami zmodernizovala vozne v roku 2015 práve v opravovni vozňov vo Zvolene. Do troch vozňov 1. triedy (typ Aeer) vtedy doplnili prémiové kupé 1plus pre biznis cestujúcich.

„Zákazka prináša firme viaceré výhody. Nielenže šetríme, ale naši zamestnanci zároveň získajú možnosť zúčastniť sa na náročnejšom projekte, čo najšikovnejším ľuďom dáva priestor realizovať sa aj mimo pravidelnej údržby. Firme to pomáha motivovať jej najkvalitnejších zamestnancov,“ dodal K. Martinček.

Zrenovované vozne budú jazdiť na diaľkových na linkách:

Budapešť – Košice
Ostrava – Žilina – Banská Bystrica
Praha – Žilina
Bratislava – Zvolen – Košice
Bratislava – Žilina – Košice

Cena nového vozňa diaľkovej dopravy je približne 2 milióny eur. Životnosť jedného vozňa je 30 – 40 rokov.

ZDROJ: ZSSK

Komentáre