Záborie – slovenské Toskánsko

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Za krásami prírody a rozsiahlymi lúkami radi cestujeme do Talianska a iných ďalekých krajín. A pritom nemusíme, lebo rovnaké, ba dokonca krajšie miesta máme aj my, a to priamo pod nosom.

Keď prejdete cez malú turčiansku dedinku Záborie, či už pešo alebo ako cyklista, a budete ďalej pokračovať po betónovej ceste, naskytnú sa vám zrazu pohľady a obrazy, ktoré by ani umelec krajšie nenamaľoval. Toto rodisko známeho spisovateľa Jonáša Záborského sa nachádza v severovýchodnej časti Turčianskej kotliny, blízko obce Sklabiňa, približne desať minút autom od Martina. Žije tu len čosi nad sto obyvateľov, ale to ticho a krásna scenéria, ktorá ich obklopuje, sú pôžitky na nezaplatenie. Záborie je, okrem iného, považované aj za významnú archeologickú lokalitu z laténskej a rímskej doby. A ako sa na správnu zemiansku obec patrí, aj tu sa stretneme prevažne s obyvateľmi s priezviskom Záborský.

Záborie - slovenské Toskánsko

Ak ste teda milovníkmi dokonalého pokoja a oddychu v nádhernej prírode, zájdite do dedinky Záborie a vychutnajte si jej mimoriadne krásne a fotogenické okolie. A ak by ste sa cestou späť potrebovali osviežiť a na chvíľku skryť pred letným slnkom, odporúčame navštíviť múzeum Jonáša Záborského. Pamätnú izbu, ktorá sa nachádza priamo v kultúrnom dome, vám jej lektor ochotne sprístupní v dopoludňajších hodinách, po telefonickom dohovore. Nájdete tu nielen informácie o najznámejšom záborskom rodákovi, ale aj originály zemianskych krojov z Turca či iné zaujímavosti. O pozoruhodných miestach však netreba veľa písať, treba ich vidieť a zažiť na vlastné oči. Ak sa raz vyberiete na prechádzku poza turčiansku obec Záborie, určite sa stanete jej pravidelným návštevníkom.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Michal Orlický

Komentáre