Popularita krásneho a ženského orientálneho tanca rastie aj v Turci

Nedeľné rozhovory, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Orientálny, alebo ak chcete brušný, tanec je na Slovensku čoraz populárnejší. Tomuto krásnemu umeniu prišli na chuť aj desiatky žien a dievčat v Turci. Mohli ste sa o tom presvedčiť pred pár dňami, 15. októbra 2017 v Turčianskych Tepliciach, na orientálnej šou s názvom Ya elbi (Moje srdce).

Toto jedinečné podujatie plné orientálnej hudby a tanca v podaní tanečníc v nádherných ligotavých kostýmoch sa v Turčianskych Tepliciach konalo už po štvrtýkrát. Na pódiu sa predstavilo množstvo tanečníc z celého Slovenska a organizácie sa od začiatku ujala orientálna skupina Amirah. My sme sa porozprávali s dvoma členkami tohto zoskupenia – Gabrielou Chovanovou a Petrou Poništovou.

Popularita krásneho a ženského orientálneho tanca rastie aj v Turci

Kedy a kto prišiel s nápadom usporiadať nultý ročník podujatia Ya elbi?
Zážitky z našich vystúpení, ale aj účasť na vystúpeniach iných tanečných skupín nás inšpirovala a skrsla v nás myšlienka podeliť sa aj s ľuďmi v Turci o radosť z tanca, ukázať jeho rozmanitosť, nápaditosť a ženskosť v javiskovej podobe. Aby sme si na nečisto vyskúšali, aké ohlasy by takéto podujatie malo, usporiadali sme vo februári 2014 mini show pod názvom ORIENT V KOCKE, ktorá sa konala v jednej kaviarni v Turčianskych Tepliciach. Po pozitívnych reakciách sme sa definitívne rozhodli zorganizovať Ya elbi, aj keď vtedy sme ani len netušili aký názov tomu vymyslíme A prečo sme sa nakoniec rozhodli pre názov Ya elbi? V preklade to znamená Moje srdce a práve srdce je to, čo vnášame do nášho tanca. Zároveň chceme všetkým priblížiť orientálny tanec a jeho podoby v podaní tanečníc z rôznych kútov Slovenska, chceme ukázať ženám, že tento tanec je určený všetkým ženám bez rozdielu veku a že za tréningovou drinou a vyšívaním kostýmov stojí krásny výsledok.

Ako všetko, aj vaša šou určite prechádzala istým vývinom. Ako hodnotíte jej začiatky v porovnaní s tou tohtoročnou, pokiaľ ide o náročnosť prípravy, organizáciu, ale aj kvalitu programu?
Už od prvého ročníka podujatia Ya elbi všetky nápady, námety, program a tak podobne konzultujeme a riešime spoločne. Zároveň všetky sa podieľame na celej organizácii a príprave s tým, že každá má na starosti niečo iné. Prvý ročník bol taký skúšobný, preto aj tanečnice, ktoré sme pozývali, boli viac menej len z blízkeho okolia. V ďalších ročníkoch sme už pozývali aj tanečnice, ktoré k nám museli cestovať trochu dlhšie. Samozrejme zorganizovať takéto podujatie by nebolo možné bez podpory mesta Turčianske Teplice a bez sponzorov, všetkým chceme týmto vyjadriť veľkú vďaku. Ďakujeme aj všetkým tanečniciam, ktoré prijímajú naše pozvanie bez nároku na honorár a spoločne s nami sa podieľajú na vytváraní zážitkov pre divákov. Tých každým rokom pribúda, čo nás veľmi teší a hlavne utvrdzuje v tom, že to, čo robíme, má zmysel.

Popularita krásneho a ženského orientálneho tanca rastie aj v Turci

Hovoríte, že divákov každým rokom pribúda. Dostáva sa k vám z ich strany aj nejaká spätná väzba? Aké bývajú ohlasy zo strany verejnosti, ale aj samotných tanečníc?
Musím povedať, že zatiaľ sme sa stretli len s pozitívnymi ohlasmi ako zo strany divákov, tak aj zo strany samotných tanečníc. Teší nás, že diváci tak kladne privítali iný druh umenia v našom meste. Samozrejme, ak by mal niekto nejaké nápady alebo návrhy ku organizácií alebo k priebehu samotného podujatia, rady si ich vypočujeme, určite je stále čo zlepšovať. A čo sa týka tanečníc, keďže všetky tancujú bez nároku na honorár, tak sa to snažíme kompenzovať aspoň tým, že im v zákulisí pripravíme nejaké tie maškrty a drobnosti na zahryznutie, aby sa u nás cítili príjemne.

Popularita krásneho a ženského orientálneho tanca rastie aj v Turci

Predstavte čitateľom portálu Turčania.sk skupinu Amirah a jej aktivity.
Skupina bola založená v roku 2008. Amirah je arabské ženské meno a v preklade znamená „princezná“. Veď ktorá z nás v detstve nesnívala o tom, že sa stane princeznou? A tento sen sa nám napĺňa vďaka tancu. V súčasnosti má skupina 5 členiek, z toho štyri tancujú aktívne a jedna z nás sa momentálne venuje materským radostiam a starostiam. Neustále sa zdokonaľujeme prostredníctvom rôznych seminárov a workshopov, svoje umenie sa snažíme prezentovať aj na verejnosti, či už sú to rôzne plesy, oslavy, festivaly a tak podobne. O svoje tanečné zručnosti a poznatky sa delíme na kurzoch pre verejnosť, ktoré organizujeme v Turčianskych Tepliciach, ako aj v Martine. Niekedy je náročné venovať mu čas popri štúdiu, zamestnaní a rodine, ale prináša nám pohyb, radosť, odreagovanie a zážitky.

Aké sú plány skupiny na najbližšie obdobie, prípadne uvažujete už teraz nad obsahom ďalšieho ročníka Ya elbi?
Najbližšie nás čaká vystúpenie na orientálnej show v Žiline, preto naše tréningy budú momentálne venované dolaďovaniu choreografií, s ktorými vystúpime. A rady by sme otvorili tanečnú orientálnu prípravu pre dievčatá v Turčianskych Tepliciach. A čo sa týka ďalšieho ročníka Ya elbi, už teraz nám víria v hlavách nápady, a tak plánujeme, zvažujeme a dúfame, že aj o rok sa stretneme opäť na javisku.

A na záver, čo by ste odkázali dievčatám a ženám, ktoré obdivujú orientálny tanec, ale zatiaľ nenazbierali odvahu začať sa mu aktívne venovať?
Prečo orientálny tanec? Je jemný, elegantný a zároveň dynamický, ohnivý a čo je výhodou – netreba k nemu partnera. Tak ako každý pohyb v primeranej miere a pod správnym vedením, aj orientálny tanec rozprúdi tepovú frekvenciu, prebudí v nás ženskosť, pozitívne naladí myseľ a zabudneme pri ňom na bežné starosti a stres. Takže milé dámy, neváhajte a príďte na kurz orientálneho tanca, určite neoľutujete.

ZDROJ: Turčania.sk,  foto: Amirah

Komentáre