Jedinečná výstava Miroslava Cipára v Martine potrvá ešte mesiac

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Vďaka Turčianskej galérii majú Martinčania možnosť stráviť jeseň naozaj plnohodnotne a kultúrne sa vyžiť na podujatiach či výstavách kvalitných umelcov. A presne takou je aj výstava známeho Miroslava Cipára Znaky maliarskeho gesta.

Výstava je pre návštevníkov Turčianskej galérie sprístupnená až do 12. novembra 2017. V oblasti výtvarného umenia, grafického dizajnu a knižnej ilustrácie je Miroslav Cipár nepochybne jednou z najvýznamnejších osobností na Slovensku. Vďaka mimoriadnej kreativite sa radí medzi kľúčové osobnosti nielen abstraktnej maľby, ale aj logografie či ilustrácie. Názov výstavy, Znaky maliarskeho gesta, upriamuje pozornosť na svojskú stránku v maľbe, kde výtvarné gesto v sebe skrýva široké spektrum prejavov. V prípade Miroslava Cipára je toto gesto dôsledkom striktného sledovania línie. Tá pramení z dôslednej kresebnej prípravy, zo silného vzťahu k médiu grafiky a v špecifickej logotypii.

„Zápisy v neznámej sústave typografických jednotiek, ktoré v kaligrafických formáciách tvoria kryptografický text, sú variáciou na logá a značky, ako ich poznáme z rôznych návrhov“, približuje kurátor výstavy Miroslav Haľák. Ide konkrétne o návrhy pre galérie, verejné inštitúcie a podniky, napríklad Slovenská národná galéria alebo Bratislavské hudobné slávnosti. Hranice, v ktorých sa musí Miroslav Cipár pohybovať pri tvorbe loga, vo voľnej tvorbe neexistujú. Zostáva len sloboda a nadšenie pre estetiku písma, značky, informácie. „Horizonty abstraktného umenia sú neprístupné iba vtedy, ak sa stráca vôľa objavovať skryté súvislosti. Vtedy, ak sa zo života vytráca zvedavosť a konanie je riadené len diktátom rozumu“, dodáva Haľák.

Miroslav Cipár sa narodil v roku 1935 v okrese Čadca, študoval na Vysokej škole pedagogickej a Vysokej škole výtvarných umení. Má za sebou množstvo samostatných výstav, ocenení či pracovných ciest. Od roku 1986 vystavuje v mnohých renomovaných inštitúciách doma i v zahraničí. Nenechajte si ujsť pozoruhodnú výstavu tohto umelca v Turčianskej galérii v Martine! Konať sa bude do 12. novembra 2017.

MIROSLAV CIPÁR - Znaky maliarskeho gesta & IGOR FAŠKO - Nekonkrétne konkrétnosti

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre