Vybehali si titul vicemajstrov sveta – na bežkách a na labkách

Najnovšie správy, Šport, Správy z regiónu, Všetky správy

Pretekárske tímy zložené z človeka a psa nie sú na Slovensku ničím výnimočným. Svoje o tom vedia Patrik Lučanský a Lenka Bičkošová z Husky Racing Teamu, ktorí spolu so svojimi čistokrvnými sibírskymi huskyami žnú jeden úspech za druhým.

Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka. Netýka sa to však iba každodenného života v spoločnosti štvornohého miláčika v byte alebo na záhrade domu. Pes môže byť aj vynikajúcim športovcom a tímovým spoluhráčom. Pri slovách sibírsky husky si azda každý vybaví v mysli psie záprahy. Tieto psy sú však výborné aj pri Skijoringu (kategória, v ktorej je bežkár ťahaný psom). Dvojica Patrik Lučanský a Lenka Bičkošová sa už roky venujú práve tejto disciplíne a na svojom konte majú mnoho výrazných úspechov. Tým najnovším je titul vicemajstrov na Majstrovstvách sveta v Taliansku v polovici februára 2017.

Od venčenia až po úspechy na pretekoch

Obaja pretekári sú odjakživa milovníkmi psov. Športu so psím spoluhráčom sa začali venovať každý zvlášť. Spočiatku im spoločnosť nerobil sibírsky husky, Lenka začala dogtrekingom (chôdza na dlhé vzdialenosti) a bikejoringom (na bicykli) s útulkáčom Leom, Patrikov prvý tím tvoril dedinský oriešok Agy. Neskôr sa obaja dostali k plemenu sibírsky husky a odvtedy sa športu venujú na profesionálnej úrovni v rámci jedného tímu, pretekajúceho pod Slovenským zväzom psích záprahov ako súčasť reprezentácie. „Psie záprahy mi učarovali už v detstve. Všetko sa začalo návštevami pretekov v Mošovciach a na Donovaloch, páčila sa mi atmosféra, ktorá tam vládla a o šport som sa začal okamžite zaujímať. Začiatok mojich výraznejších športových aktivít sa spája so sibírskym huskym Gorom, s ktorým som získal 1. miesto na MS juniorov na Donovaloch v roku 2011. V tom čase mal môj pes dokonca až 11 rokov,“ spomína si na svoje začiatky Patrik. V súčasnosti je jeho parťákom sibírsky husky Amor, s ktorým už päť rokov dosahuje úspešné výsledky. Lenka si k Leovi zaobstarala huskyho Hookyho, ktorý ju v súčasnosti sprevádza na pretekoch doma i v zahraničí. Starostlivosť o pretekárskych psov sa však od bežného chovu panelákových domácich miláčikov líši. Okrem pravidelných vychádzok sú totiž jej nevyhnutnou súčasťou aj pravidelné tréningy. „Psy potrebujú dostatok pohybu. Pokiaľ nie sú vybehané, je to s nimi veľmi náročné. Trénujeme s nimi počas jesene, zimy a skorej jari 4-6 dní do týždňa, v lete odpočívajú,“ prezrádza Patrik. Nemenej dôležitá je popri pohybe aj správna výživa. „Keďže ide o psích atlétov, jednou z najdôležitejších vecí je kvalitná strava, ktorá poskytne dostatok energie na výkony a zároveň všetky vitamíny, minerály a potrebnú kĺbovú výživu,“ dopĺňa Lenka. Husky Racing Team počas svojho doterajšieho fungovania získal množstvo titulov majstrov republiky, ako aj medailí z majstrovstiev Európy a sveta.

Február bol mesiacom majstrovstiev

Tohtoročný mesiac február priniesol Husky Racing Teamu tri významné skúsenosti, ktoré športovci premenili na víťazné umiestnenia. V úvode mesiaca tím vycestoval súťažiť v kategórii Skijoringu na Majstrovstvá Európy do nemeckého Inzellu. Priebeh pretekov skomplikovalo počasie, predovšetkým oteplenie a nočný dážď, ktorý spôsobil zľadovatenie trate a psy tak museli bežať v špeciálnych papučkách, aby predišli zraneniu. Vo všetkých troch kolách si Patrik s Amorom vybojovali 2. miesto, Lenka postúpila z úvodného tretieho, cez štvrté, napokon na záverečnú piatu pozíciu. Nasledoval 2. ročník Bodorovického šprintu v Čechách, na ktorom získal Patrik tretie a Lenka druhé miesto.

Husky Racing Team

Do tretice všetko strieborné

Majstrovstvá sveta sa konali v talianskom Malga Millegrobbe v polovici februára. Išlo o najdôležitejšiu udalosť, na ktorú sa Husky Racing Team dlho pripravoval. Patrik, Lenka a psy na miesto dorazili pár dní vopred, aby sa dôkladne zoznámili s traťou. Prvý deň majstrovstiev sa pre nich začal veľmi zavčasu, vstávali už o šiestej, aby sa pripravili, napojili a nachystali psov, rozjazdili sa a potom sa mohli postaviť na štart. Patrik s Amorom súťažili v kategórii mužov na trati dlhej 14 kilometrov, Lenka s Hookym v kategórii žien musela zdolať 7 kilometrov dlhú trať. Pre obe dvojice sa prvé aj druhé kolo skončilo zaslúženým 2. miestom. Tretie kolo bolo záverečné a najdôležitejšie, avšak nie všetko išlo podľa plánov. Všetci štyria už boli unavení, keďže trate v Taliansku boli náročné. Navyše, Patrik s Amorom mali od začiatku smolu a urobili niekoľko chýb. Ani Lenke sa nevyhlo pár komplikácií, keďže kvôli otepleniu sa snehové podmienky rýchlo menili a vybrať ideálny vosk na bežky tak bolo náročné. Napriek tomu na posledné kolo majstrovstiev spomína s radosťou. „Fyzicky sme na tom boli dobre, hoci sme pretekali v nadmorských výškach od 1400-1500 metrov. Hooky už trať dôverne poznal a vedeli sme, kde máme ešte zabrať do kopcov a kde to rýchlejšie pustiť z kopca. Nakoniec sa nám podarilo vybehať náš najrýchlejší čas,“ hovorí Lenka. Obaja členovia Husky Racing Teamu so psami pribehli do cieľa druhí, čím si vyslúžili titul vicemajstrov sveta. „Je to obrovské zadosťučinenie za kvantum tréningových kilometrov, či už so psíkom, alebo v mojom vlastnom tréningu. Je úžasné vidieť, že vaša snaha má význam,“ teší sa z úspechu Patrik. „Titul vicemajstra je pre nás veľkou odmenou za námahu, čas a energiu, ktorú sme do toho všetkého vložili, ale zároveň pre nás znamená ešte veľmi veľa tréningových kilometrov na bežkách, aby sme mohli siahnuť na titul majstra sveta,“ uzatvára Lenka.

Na otázku, čo je najbližším cieľom tímu, odpovedajú Patrik s Lenkou rovnako: Zisk medailových pozícií na jesenných Majstrovstvách sveta v Poľsku.
Za podporu počas jesennej a zimnej sezóny ďakujú pretekári Husky Racing Teamu svojím partnerom – Dema bicycles, Artis, Maxxis, Topeak, nordicdogsport.sk a ManMat.

ZDROJ: Paula Mokrá, foto: Monika Stawowczyk

Komentáre