Vrútočania sú na svoje dejiny pyšní

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Už po druhýkrát dokázali Vrútočania do posledného miesta zaplniť sálu na podujatí s názvom Vrútocké diškurovanie pri káve o histórii. Po marcovej premiére v Penzióne Burra sa v piatok 13. apríla zišli v Rockovom klube Mlyn, ktorý sa nachádza v bývalom mlyne Fraštackých.

Hneď na začiatku akcie hostí privítal jeho súčasný majiteľ Tibor Ferenčík. Lokalita nebola zvolená náhodou. Igor Dobrovolný a Branislav Zacharides, ktorí akciu pripravili, totiž ako jednu z tém diškurovania vybrali aj diskusiu o vrútockých mlynoch, ktoré ostatne spomínal už v 18. storočí aj Matej Bel vo svojom diele Turčianska stolica.

Inovatívny prístup k prezentovaniu regionálnej histórie vo forme besied s pamätníkmi doplnených prezentáciami viac či menej známych fotografií už niekoľko rokov úspešne uplatňuje Združenie Brána Turca v Martine. „Nepochybovali sme, že aj na Vrútkach, odkiaľ obaja sme, bude o diškurovanie záujem,“ hovorí Braňo Zacharides. „Ale obrovská účasť hneď na prvej akcii nás naozaj šokovala,“ dodáva. Podľa Igora Dobrovolného je veľmi dôležitá aj skutočnosť, že Vrútočania sa do diškurovania sami zapájajú. Niekedy vlastnými spomienkami, inokedy donesú staré fotky, či dokumenty z rodinných archívov. Úspech diškurovaní je teda spoločným dielom viacerých účastníkov, nielen organizátorov podujatia.

Okrem tematiky mlynov sa na druhom vrútockom diškurovaní prezentovali aj bývalé vrútocké hotely, banky a kiná. Možno dnes už málokto vie, že napr. predpremiéra prvého slovenského filmu Jánošík sa konala vo vrútockom kine Omnia. Nebola však ešte určená verejnosti, ale iba členom filmového štábu. Až potom nasledovala premiéra v dnešnom Dome umenia Fatra v Žiline. Poodhalili sa tiež vrútocké krimi príbehy spred sto rokov, staré vrútocké inzeráty zas vypovedali o podnikateľských aktivitách starých Vrútočanov. Tri medzivojnové tangá, ktoré hosťom zahrali otec (Šaňo) a syn (Braňo) Zacharidesovci, ešte viac navrátili ducha slávnych vrútockých dní.

Vrútocké diškurovania sa ich organizátori zaviazali pripravovať pre verejnosť vždy v druhý piatok v mesiaci o sedemnástej hodine. Samozrejme vždy so zameraním na inú historickú tému. To najbližšie diškurovanie, opäť v Rockovom klube Mlyn, bude venované výstavbe, financovaniu a využívaniu vrútockého robotníckeho domu, dnešného Kina 1. máj.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Kristína Dutková

Komentáre