Vozne ZSSK budú bezpečnejšie, spoločnosť chystá novú signalizáciu zatvárania

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) posilňuje bezpečnosť pri zatváraní dverí na vlaku. Do niekoľkých desiatok vozňov so staršími, takzvanými zalamovacími dverami namontuje vo vlastnej réžii signalizáciu zatvorenia nástupných dverí. Vlakvedúci sa vďaka nej ešte pred odchodom vlaku bude môcť ľahko presvedčiť, či sú všetky dvere zatvorené. Vnútorná signalizácia zatvorenia nástupných dverí upozorní cestujúcich na zvýšené nebezpečenstvo v prípade mechanicky nezaistených dverí počas jazdy vlaku. Do časti vozňov bude doplnené aj blokovacie zariadenie. Vo viacerých vozňoch budú vymenené celé dvere.

„Bezpečnosť cestujúcich je potrebné stále zvyšovať. Podobné otázky riešia železniční dopravcovia aj v iných krajinách,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

V nových alebo modernizovaných vozňoch je zatváranie dverí elektronické – cestujúci či vlakvedúci stlačí tlačidlo, alebo sa zatvoria sami. V starších vozňoch však treba dvere zatvoriť manuálne. „Rádovo pôjde o investície v hodnote niekoľko sto tisíc eur,“ dodáva F. Hlubocký.

Signalizáciu dverí zabezpečí LED indikátor, umiestnený na vonkajšej bočnici vozňa. Rozsvietený indikátor oznámi nezatvorené dvere na jednej zo strán vozňa. Zhasnutý indikátor bude signalizovať, že dvere sú mechanicky zaistené voči otvoreniu. LED indikátor bude svietiť v blízkosti nástupných dverí aj zvnútra. Oranžové svetlo označí poruchu blokovania, resp. že vozeň nemá inštalované blokovanie dverí od určitej rýchlosti vozňa. Červené zas, že dvere nie sú správne zatvorené a zaistené. Zhasnutý indikátor teda vždy znamená, že všetko je v poriadku.

Jeden vozeň po doplnení signalizácie dverí v opravovni vozňov Bratislava má ZSSK už k dispozícii. Po overení funkčnosti a praktických testoch bude signalizácia inštalovaná aj do ďalších vozňov. V roku 2017 ZSSK plánuje inštalovať signalizáciu zatvorenia nástupných dverí do 30 osobných vozňov.

 

Signalizácia zatvorených dverí zvonka
Signalizácia zatvorených dverí zvonka
Signalizácia zatvorených dverí zvnútra
Signalizácia zatvorených dverí zvnútra

ZDROJ: Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie ZSSK Tomáš Kováč

Komentáre