Voňavka v oku či podvrtnutý členok. Úrazy, ktoré môžu ženám pokaziť Veľkonočný pondelok

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Najväčší kresťanský sviatok a oslava príchodu jari okrem šibania, oblievania a rozdávania kraslíc narobí veľké starosti aj záchranárom. Vlani počas Veľkonočného pondelka mali posádky Falck Záchranná až 552 výjazdov. Najčastejšie vyrážali k pacientom v čase od 16:00 do 17:00 h a od 19:00 do 20:00 h. Ošetrovali hlavne zranenia, ktoré boli vo veľkej miere spôsobené aj nadmernou konzumáciou alkoholu. Spoločnosť Falck Záchranná preto pripravila rady, ako si s tými najčastejšími veľkonočnými problémami poradiť a predchádzať im.

Žalúdočné problémy

Šunky, vajíčka, šaláty, zákusky. Veľkonočné hodovanie dá riadne zabrať našim žalúdkom. Ak je vám nevoľno, máte bolesti, prípadne zvraciate, uprednostnite diétnejšiu stravu. Vynechajte dráždivé jedlá, surovú zeleninu, ovocie, alkohol i sýtené nápoje. Ideálny je čierny čaj a staršie pečivo. Ak bolesti neustupujú, vyhľadajte lekára.

Podráždený žlčník

Nevhodná strava môže často privolať i žlčníkový záchvat. Pacient pociťuje pichanie v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom a bolesť môže vyžarovať až do chrbta. Tak ako pri žalúdočných problémoch, aj tu je najlepšou obranou okamžité nasadenie prísnej diéty. Pomôžu aj lieky proti bolesti. Pri ťažšej forme vyhľadajte lekára, nezriedka takéto prípady končia na operačnom stole.

Otrava alkoholom

Alkohol v žiadnom prípade nepatrí do rúk deťom, mladistvým ani vodičom. Počas Veľkej noci sú to ale často mladiství, ktorí to s alkoholom preženú. Neraz až tak, že sa ním otrávia. V takomto prípade je potrebné u takéhoto človeka zvýšiť príjem tekutín. Uložíme ho do polohy na boku, aby nehrozilo udusenie zvratkami. Ak sa nepreberá a zhoršuje sa mu dýchanie, je potrebný okamžitý prevoz do nemocnice. Pri ľahšej forme otravy pomôže spánok, dostatok tekutín, studená sprcha a pohyb na čerstvom vzduchu.

Úrazy

Hlavne dievčatá v snahe uniknúť šibačom a oblievačom sa často pošmyknú na mokrej podlahe. Tie končia odreninami, vyvrtnutým členkom, v horšom prípade i zlomeninou. Ak si spôsobíte odreninu, dôležité je ranu očistiť, vydezinfikovať a dať na ňu obväz či náplasť. Vyvrtnutý členok je treba schladiť, obviazať elastickým obväzom a vyložiť na vyvýšené miesto. Na schladenie môžete použiť napríklad mokrý uterák. Výron s krvavou podliatinou natrite aj protizápalovou masťou. Ak sa stav nezlepšuje ani po pár dňoch, alebo v mieste pociťujete pichanie, návštevu lekára neodkladajte. Pri zlomeninách postihnuté miesto znehybnite a pacienta odvezte do nemocnice.

Podráždené oči

Neraz sa stane, že parfum či voňavka zasiahnu oči. V najhorších prípadoch môže dôjsť i k ich poškodeniu. Zasiahnuté miesto čo najskôr vypláchnite prúdom vlažnej vody, určite si ho nešúchajte holou rukou. Nepodávajte ani žiadne kvapky, ak pálenie či štípanie neprestáva, vyhľadajte odborníka.

ZDROJ: www.falck.sk

Komentáre