Vilém Spilka Quartet – Podvod, písně Honzy Nedvěda

Kultúra

12. októbra 2017 sa v priestoroch martinského Barmusea zišli milovníci pesničiek od Honzy Nedvěda. Myšlienka dekonštruovať a následne nanovo zaranžovať takmer posvätné songy Honzu Nedvěda by sa mohla zdať kacírsku, avšak kvarteto Viliama Spilku sa tejto neľahko si predstaviteľného úlohy zhostilo so cťou.

„Hudba Honzu Nedvěda a Brontosauři bola súčasťou môjho zálesáckého detstva,“ upresňuje Vilém Spilka. Keď sa odpútate od miestami gýčovitých a niekedy trochu naivných textov, ostanú melódie, a tie Honza Nedvěd proste napísať vie. „Melódie pesničiek zostávajú, ale okolo nich sa dejú najrôznejšie viac či menej šokujúce veci. Metrické aj harmonické zmeny idú, ale vždy piesni v ústrety, nie proti nej. Pieseň musí zostať piesňou,“ dodáva Spilka.

Vilém Spilka Quartet - Podvod, písně Honzy Nedvěda

Zmiešajte jazz, folk a ďalšie súčasné vplyvy, pridajte štipku experimentu, dochuťte melodikou a dostanete kapelu s názvom Vilém Spilka Quartet. Vedomé hudobné korene členov kvarteta ležia v pestrej jazzovej histórii, ale tie podvedomé sa derú na povrch rovnako vehementne. A pretože saxofonistu Radka Zapadla, basgitaristu Vlastimila Trlla, bubeníka Martina Kleibla aj gitaristu Viliama Spilka spája aj záľuba v improvizácii a pretvárania zaujímavého hudobného materiálu, logicky sa stretávajú v kapele, ktorá im dovolí ich predstavu neskreslene priviesť na svet.

Kapela koncom roka 2016 vydala debutový album Podvod – piesne Honzu Nedvěda na labeli Indies Happy Trails Records. Album Podvod spracováva osem z najznámejších Nedvědových hitov, menovite titulnej Podvod, Vtáčatá, Ruža z papiera, Stánky, Tuláčka ráno, Zrnká, Na kameni kameň a Hejna včiel.

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program kultúra národnostných menšín 2017

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre