Vedeli ste, že tieto osobnosti pochádzajú z Turca?

Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_1, Všetky správy

Sú viac či menej známi, úspešní, všade sa o nich číta a hovorí. Možno nesiete rovnaké priezvisko ako oni a dokonca možno žijete na mieste, kde sa práve oni kedysi narodili alebo vyrastali. Toto sú známi turčianski rodáci!

Andrej Lettrich bol známy slovenský režisér, herec a scenárista, ktorý sa narodil v hornoturčianskej obci Dubové. Medzi jeho najznámejšie počiny patrí trilógia Červené víno a seriál Alžbetin dvor.

Barbora Bobuľová je herečka, ktorá sa preslávila nielen na Slovensku, ale predovšetkým v Taliansku. Narodila sa v Martine. V Martine sa narodil aj hokejista Peter Bartoš alebo motocyklový pretekár Jaroslav Katriňák.

Dušan Kaprálik, martinský rodák, herec, ktorého ste mohli vidieť v známom filme Učiteľka či v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade. Jeho spolurodákmi sú herečka Hana Meličková alebo herec Ivan Romančík.

Hana Zelinová, známa spisovateľka a dramatička, pochádzala z Vrútok. Vo Vrútkach sa narodil aj herec František Zvarík a Radoslav Brzobohatý.

Igor Bukovský, narodený v Martine, je známy lekár a odborník na výživu. V Bratislave otvoril Ambulanciu klinickej výživy.

Jana Kirschner je speváčka, ktorú netreba nikomu predstavovať. Je držiteľkou mnohých hudobných ocenení a aj ona sa narodila v Martine.

Ján Kalinčiak – rodiskom tohto významného spisovateľa a pedagóga bolo Horné Záturčie. Tu sa narodila aj herečka Oľga Borodáčová.

Janko Jesenský je meno, ktoré netreba dvakrát približovať. Tento vynikajúci básnik a spisovateľ sa narodil v Turčianskom Jasene.

Ján Kollár bol slávny spisovateľ, básnik a pedagóg, podľa ktorého je dokonca pomenovaná aj planétka. Narodil sa v Mošovciach, odkiaľ pochádzajú aj básnik Štefan Krčméry či spisovateľ Jozef Tatár.

Ján Kostra, básnik, narodený v Turčianskej Štiavničke.

Juraj Kemka je filmový, divadelný a dabingový herec, narodený v Martine. Jeho spolurodákom je hokejista a tréner Zdeno Cíger, ako aj prozaička a novinárka Oľga Feldeková.

Lucia Hrivnák Klocová je meno, mnohokrát skloňované v atletickom svete. Je to úspešná bežkyňa, pochádzajúca z Martina. Spolu s ňou sa tu narodil aj hokejista Oto Haščák a herec Ľuboš Kostelný.

Maša Haľamová, známa poetka, sa narodila v Blatnici. Tu sa narodil aj filmový režisér a kameraman Jaroslav Siakeľ.

Michal Miloslav Hodža bol národný buditeľ, na ktorého je hrdá predovšetkým obec Rakša, kde sa narodil.

Rasťo Piško, humorista a moderátor, sa narodil v dedinke Abramová.

Zuzana Kronerová, známa slovenská herečka, ktorá zahviezdila aj na udeľovaní tohtoročného Českého lva, je rodáčkou z Martina.

Tento svet už obohatili a stále obohacujú, či už svojím talentom alebo prácou, stovky turčianskych rodákov a najradšej by sme spomenuli každého jedného. Dovolili sme si teda spraviť aspoň krátky zoznam Turčanov, na ktorých môžeme byť právom hrdí. Nech nám tí ostatní odpustia, že sa nenašli v zozname – postupne sa s našimi čitateľmi radi podelíme o všetky významné turčianske mená.

Vedeli ste, že tieto osobnosti pochádzajú z Turca?

Zdroj: Ivana Tatárová, Wikipedia.sk, Foto: pinterest.com

Komentáre