Vedeli ste, že …? Bociany sú verné Príbovciam už 70 rokov

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Aj tento rok je už bocianie hniezdo uprostred našej obce obsadené. Prvý bocian biely, samček, priletel do Príboviec 31. marca 2019.

Samček postupne upravuje hniezdo a čaká na svoju samičku. Samička prilieta spravidla s dvojdňovým omeškaním, čo však závisí aj od počasia a kŕdľov, s ktorými letí. Ak sa omešká o čas, keď samca prejde trpezlivosť čakať na ňu, tak sa samec začne zaujímať o všetky ostatné bociany prelietajúce krajinou. Bociany počas migrácie a preletov na jar a jeseň prekonajú až 30-tisíc kilometrov.

Bocian zimuje v južnej Afrike

Prvá známa informácia o hniezde bociana v Príbovciach je z roku 1949, kedy si vybudoval svoje hniezdo na komíne vtedajšej pálenice. Toto hniezdo obsadzoval pravidelne, až do roku 1959, kedy s likvidáciou budovy prirodzene zaniklo.

V roku 1960, v blízkosti zbúranej pálenice, začal stavať bocian na smreku svoje nové hniezdo, ktoré ale ostalo nedostavané. Lepšie miesto na hniezdenie si našiel bocian na komíne vtedajšej píly, kde hniezdil v rokoch 1960 až 1962. Žiaľ, aj toto miesto zaniklo zbúraním komína.

V roku 1963 si v areáli družstevného dvora vybudoval bocian už štvrté hniezdo, ktoré bolo pravidelne obsadzované až do roku 1991. Toto hniezdo bolo obyvateľmi obce presťahované na samostatne stojaci stĺp s podložkou a pre bocianov sa stalo každoročne obsadzovaným a obľúbeným miestom na hniezdenie.

Vedeli ste, že ...? Bociany sú verné Príbovciam už 70 rokov

ZDROJ: Ľubomír Žila

Komentáre