Vedeli ste, že …? Bociany sa vrátili do Rakova po 49 rokoch

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Vedeli ste, že ...? Bociany sa vrátili do Rakova po 49 rokoch

Prvá známa informácia o hniezde bociana v Rakove je z roku 1966. Obecná kronika uvádza, že si vybudoval svoje hniezdo na komíne kultúrneho domu. Bocian bol ozdobou Rakova päť rokov, až do vyhniezdenia v roku 1970. Hniezdo z komína kultúrneho domu bolo zhodené a v nasledujúcom roku už bocian v obci nezahniezdil.

Trvalo 49 rokov, kým sa mladý bocianí párik vrátil do Rakova. Niekoľko dní sa zdržiaval na rôznych miestach v obci a až 4.7.2019 začal so stavbou svojho hniezda, na stĺpe elektrického vedenia, ktoré si nezvolil práve najšťastnejšie. Napríklad v susednej obci Príbovce samček bociana priletel do obce už 31. marca 2019.

Podľa slov RNDr. Miroslava Fulína, CSc., zo Základnej organizácie SZOPK Bocian, v takomto neskorom termíne stavajú hniezda len bociany, ktoré práve pohlavne dospievajú, teda v treťom roku života, a po prvýkrát si zakladajú svoje hniezdo. Tento rok už pravdepodobne nestihnú vyviesť mláďatá do termínu odletu, čo je niekedy  medzi 8. až 20. augustom. Ak však  prežijú let a  dožijú do budúceho roka, je veľká šanca, že priletia hneď na jar a začnú hniezdiť na rovnakom mieste.

ZDROJ, FOTO: Ľubomír Žila

Komentáre