Vďaka folklórnej skupine z Turčeka ožívajú nemecké tradície

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Skupina z Turčeka je na folklórnej scéne už približne 35 rokov. Ako inak, celé to začalo výskumom ľudovej kultúry v obci. Dnes má skupina za sebou desiatky vystúpení aj za hranicami Slovenska.

Repertoár turčeckého folklórneho zoskupenia tvoria prevažne piesne a zvyky pôvodných obyvateľov nemeckej národnosti. Už v prvom roku svojho vzniku sa skupina predstavila na množstve podujatí od tých obecných, cez regionálne až po známe slávnosti pod Poľanou v Detve. A práve od tohto vystúpenia sa skupina začala dostávať do povedomia, a to aj napriek počiatočnej apatii voči nemeckému folklóru. Už o niekoľko rokov neskôr sa skupina predstavila aj v nemeckých mestách Gotha, Weimar či Karlsruhe. K zviditeľneniu folklórnych skupín národnostných menšín však toto zoskupenie pravidelne prispievalo aj v rámci slovenských podujatí.

V roku 1994 získala skupina zvláštne ocenenie za oživenie nemeckých tradícií, čo opäť spustilo lavínu hudobno-tanečných vystúpení po celom Nemecku. Aj turčianske publikum si však mohlo nie raz vychutnať jedinečné vystúpenie folklórnej skupiny z Turčeka. Jej členovia boli totiž pravidelnými hosťami Turčianskych folklórnych slávností a podujatí v rámci Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch. Skupina sa predstavila aj kúpeľným hosťom v Turčianskych Tepliciach, no častým hosťom býva aj v mnohých iných slovenských mestách. Hudba a tanec, najmä teda folklórne tradície, však nie sú jedinou vášňou tohto zoskupenia. Jeho členovia sa totiž rozhodli opraviť Kaplnku sv. Jána Nepomuckého, a tak je len pochopiteľné, že o ich činnosť viackrát prejavila záujem aj televízia či rozhlas.

ZDROJ: Ivana Tatárová, Turček (FOMI, 2010), foto: Wikipedia

Komentáre