Vandali vyčíňali na železnici, v úseku Varín – Vrútky na koľaj poukladali pneumatiky

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) 4. októbra 2017 evidovali v úseku Varín – Vrútky naukladané pneumatiky v koľajisku. Vďaka duchaprítomnosti a rýchlej reakcii rušňovodiča sa našťastie podarilo zrážke zabrániť.

Počas jazdy osobného vlaku spozoroval rušňovodič tohto vlaku naukladané pneumatiky v koľajisku, personál vlaku následne odstránil z koľajiska 10 kusov pneumatík. Túto skutočnosť ohlásil výpravca železničnej stanice (ŽST) Vrútky krátko pred 17. hodinou dispečerovi v Žiline. Na miesto udalosti bola privolaná hliadka polície, tá však páchateľa zatiaľ nenašla. Príčinou udalosti bol pravdepodobne vandalizmus. Osobnému vlaku vzniklo následkom tejto mimoriadnosti 7 minútové meškanie.

ŽSR opakovane a každý týždeň zaznamenajú prípady vandalizmu, keď sa nájdu uložené rôzne predmety v koľajisku. V nedávnej minulosti boli evidované naukladané na koľaj okrem pneumatík a odpadu aj také predmety ako bicykel, drevená guľatina či betónový plát.

Zrážka vlaku a akéhokoľvek predmetu uloženého v koľajisku môže byť veľmi nebezpečná. Pri takejto zrážke dochádza k poškodeniu rôznych častí vlakovej súpravy, vlak sa môže po zrážke s predmetmi na koľaji vykoľajiť a ohroziť tak život a zdravie cestujúcich, prípadne narušiť či ohroziť jazdu vlakov po susednej koľaji. V prípade, že by došlo k vykoľajeniu nákladného vlaku, môže navyše dôjsť k rozsiahlemu znečisteniu životného prostredia, kontaminácii zdrojov pitnej vody, požiarom a zamoreniu ovzdušia.

Vandali si často neuvedomujú, že svojim správaním ohrozujú železničnú dopravu, svoje aj cudzie životy. ŽSR zároveň neustále apelujú na rodičov, aby svoje deti vystríhali pred situáciami, kedy môže byť ohrozený ich život. Prosíme rodičov, aby svoje deti naučili, že železnica nie je v žiadnom prípade miesto pre hry. Aby rodičia dôsledne deťom vysvetlili, čo môžu tieto riskantné hry znamenať, ako sa môže zdanlivo nevinná hra vypomstiť a skončiť sa až tragicky.

ŽSR vyzývajú verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici a aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu a tak pomohla eliminovať trestnú činnosť.

ZDROJ: Železnice Slovenskej republiky, Turčania.sk, foto: ilustračné

Komentáre