V medzinárodnej klavírnej súťaži sa klavirista z Martina umiestnil ako druhý

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Je mladý a talentovaný, získal rôzne ocenenia na prestížnych súťažiach. Zahral si už pred 300 ľuďmi a, aj keď pociťuje pred každým vystúpením trému, na masy ľudí v publiku si už zvykol, pretože hráva od malička.

Má 14 rokov, je absolventom ZUŠ v Martine, do ktorej chodí už 9 rokov a ukončuje Základnú školu Pavla Mudroňa v Martine. Plánuje pokračovať v hre na klavír a zlepšovať svoj talent na konzervatóriu v Žiline, na ktoré je už prijatý. Medzi vysnívané umelecké povolania Pavla Bohdana Zápotočného patria dirigent, koncertný umelec a hudobný skladateľ. K všetkým trom pozíciám má blízko, keďže sám zložil už 16 skladieb. Väčšina z nich je zameraná na barokový štýl a jednu z nich predviedol aj na tohtoročnej súťaži v Košiciach.

Na medzinárodnú súťaž trénoval Pavol Bohdan Zápotočný pol roka. Podmienkou účasti bola hra na klavíri spamäti. To všetko zvládol a obsadil 2. miesto. Na 16. ročníku medzinárodnej klavírnej súťaže Petra Toperczera v Košiciach zahral 8 skladieb. Súťaž trvala od 11. do 14. apríla. Za 2. miesto získal cenu primátora Košíc, vecné ceny a finančnú odmenu. Predviedol sa v hre na klavír v 3. kategórii, kde patrila mládež do 15 rokov. Tejto kategórie sa zúčastnili 7 súťažiaci z 5 krajín, z ktorých boli dvaja zo Srbska, dvaja z Ukrajiny, z Nemecka, Bulharska a Slovenska. Ich výkony hodnotila medzinárodná porota zložená zo 7 odborníkov, ktorí prišli z Česka, Poľska, Slovenska a Bulharska.

Inšpiráciou sú mu najmä umelci zo 17.-18. storočia, ako napríklad Beethoven či Mozart, avšak zaujíma sa aj o slovenských hudobníkov Ivana Buffa či Petra Breinera. Vypočuje si modernú pop music z rádia, ale najradšej počúva klasické skladby, ktoré momentálne cvičí.

Za rozvinutie jeho hudobného talentu vďačí hlavne svojej pani učiteľke zo ZUŠ v Martine, Karle Kočalkovej. Teší sa však na ďalších ľudí, ktorí ho priaznivo ovplyvnia na konzervatóriu.

Hoci hráva na klavíri sólo, má skúsenosti aj v prednese vo dvojici. „Hrával som so sestrou na besiedkach, ktoré organizuje pani učiteľka každé Vianoce.“ Klavír síce patrí medzi jeho najbližšie hudobné nástroje, je samouk v hre na organe, vie hrať aj na akordeón i flautu.

Najbližšie si môžete prísť vypočuť hru na klavír od Pavla Bohdana Zápotočného v Ružomberku 24. apríla, v Dolnom Kubíne 4.-6. mája a 16. mája v Rajci.

V medzinárodnej klavírnej súťaži sa klavirista z Martina umiestnil ako druhý

ZDROJ: Silvia Štrbáková, foto: Pavol Zápotočný st.

Komentáre