V Martine slávnostne odhalili nový mural

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Primátor mesta Martin v spolupráci s predsedom Kultúrnej komisie Mestského zastupiteľstva Martinom Lechanom a realizátormi stavby v stredu 18. septembra slávnostne odhalil nový martinský mural. 

Po minuloročnom úspechu muralu zobrazujúceho priateľstvo medzi Čechmi a Slovákmi Martin zdobí aj podobizeň Karola Plicku na jednom z bytových domov priamo v centre.

100 rokov spoločného štátu Čechov a Slovákov sa v Martine oslavovalo vskutku výnimočnými spôsobmi. Jedným z nich, ktorý nám toto spojenie pripomína aj dnes, je mural zobrazujúci tancujúce dievčatá priamo v centre mesta.

„Keď som pred rokom prišiel s nápadom v Martine vytvoriť mural, stretol som sa so zmiešanými reakciami. Ľudia si nevedeli predstaviť o čo ide, báli sa jeho prevedenia, či samotnej realizácie. Dnes sú tancujúce devy neoddeliteľnou súčasťou Martina a jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií. Verím preto, že zobrazenie Karola Plicku sa bude tešiť minimálne rovnakému záujmu,“ vysvetlil dôvody pre vytvorenie novej veľkoplošnej maľby sa verejnom priestranstve predseda kultúrnej komisie Martin Lechan.

„Martin je hlavným mestom slovenskej kultúry a nepochybne aj umenia. Velikán slovenskej fotografie Karol Plicka si zaslúži, aby sme mu vzdali hold a som nesmierne rád, že v našom mieste to vieme urobiť aj veľmi moderným a trefným spôsobom,“ povedal počas odhalenia muralu martinský primátor Ján Danko.

Autori Martin Hríb a Branislav Urbánek na diele pracovali týždeň a celá realizácia stála približne 7 000 eur.

Financie na tento účel vyčlenila Komisia kultúry Mestského zastupiteľstva mesta Martin, spoločenstvo vlastníkov bytov a takisto boli použité aj súkromné zdroje.

„Verím, že kultúru bude v meste v nasledujúcich rokov stále viac vidieť a cítiť. Ja sám rád podporím všetky zmysluplné projekty, ktoré sa budú v našom meste realizovať,“ uzavrel Ján Danko.

V Martine slávnostne odhalil nový mural
Zľava: Predseda Kultúrnej komisie Mestského zastupiteľstva Martin Lechan, primátor Martina Ján Danko

ZDROJ: Tlačová správa

Komentáre