V Martine sa lúčili s vojakmi, odchádzajú na misiu do Afganistanu

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Viac než tri desiatky profesionálnych vojakov budú nasadených do operácie Resolute Suport v Afganistane. Dnes sa s nimi v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine rozlúčil štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák, náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim a veliteľ Pozemných síl OS SR generálmajor Jindřich Joch. Zároveň privítali vojakov, ktorí sa vrátili z pôsobenia v jednotke DCM-C.

Štátny tajomník zdôraznil, že prácu slovenských vojakov v Afganistane aj v rámci aliančnej nebojovej operácie Resolute Support vysoko oceňujú naši spojenci a vyjadril hrdosť na to, že Slovenská republika tým aktívne prispieva do formovania bezpečnosti vo svete. „Táto misia znamená predovšetkým solidaritu s našimi najbližšími a najdôležitejšími spojencami. Znamená, že Slovensko prispieva do kolektívnej bezpečnosti aj konkrétnymi krokmi, nielen vyhláseniami, ale tiež vyslaním vojenskej jednotky do doposiaľ najvýznamnejšej operácie Severoatlantickej aliancie v Afganistane,“ povedal Róbert Ondrejcsák. V krajine bude plniť úlohy 34 odchádzajúcich vojakov, z toho 3 ženy, pričom začiatkom mája sa na Slovensko vrátilo 13 príslušníkov jednotky nasaditeľného modulu komunikačných a informačných systémov DCM-C. Od začiatku operácie v roku 2015 sa v nej vystriedalo už 253 slovenských profesionálnych vojakov a medzi zahraničnými partnermi si vybudovali vynikajúcu povesť.

S vojakmi sa prišli rozlúčiť aj ich rodinní príslušníci
S vojakmi sa prišli rozlúčiť aj ich rodinní príslušníci

„Máme už bohaté skúsenosti z operácie Resolute Support, respektíve z pôsobenia v Afganistane od roku 2001. V Resolute Support pôsobíme od 1. januára 2015, avšak situáciu nepodceňujeme. Tá sa neustále mení – raz je lepšia z pohľadu bezpečnosti, raz je horšia, a preto pristupujeme s plnou vážnosťou k príprave vojakov. Najdôležitejšie však je, že samotní vojaci vedia, že nejdú na vojenské cvičenie, ale idú do operácie, ktorá je síce podporná, ale na území krajiny, kde sa bojuje,“ povedal generál Milan Maxim. Príslušníci Ozbrojených síl SR sa zameriavajú na výcvik, poradenstvo a asistenciu pre afganské bezpečnostné zložky a Slovenská republika tak pokračuje v nasadzovaní vojakov v rámci plnenia svojich záväzkov voči spojencom.

Profesionálnym vojakom, ktorí sa z operácie Resolute Support vrátili, boli odovzdané odznaky a preukazy vojnových veteránov, ako aj medaile a mimoriadne ocenenia. Po slávnostnom nástupe nasledovalo vyradenie čakateľov základného vojenského výcviku. Slávnostnú prísahu dnes zložilo 151 absolventov výcviku za prítomnosti štátneho tajomníka R. Ondrejcsáka, náčelníka generálneho štábu generála M. Maxima a veliteľa pozemných síl J. Jocha.

V Martine sa lúčili s vojakmi, odchádzajú na misiu do Afganistanu

ZDROJ, foto: www.mosr.sk

Komentáre