V Kláštore pod Znievom opäť bežalo do vrchu niekoľko stoviek pretekárov

Najnovšie správy, Šport, Všetky správy

V prvú júnovú nedeľu (4. júna 2017) sa v Kláštore pod Znievom už tradične zišli športovci z celého Slovenska, ale aj zahraničia, aby sa zúčastnili 21. ročníku bežeckého podujatia – Behu na Zniev a užili si neopakovateľnú atmosféru.

Keď sa povie Beh na Zniev, určite sa mnohým vybaví kvalitné bežecké podujatie spojené so zábavou a príjemne strávenými chvíľami v Turci. Beh na Zniev je tradičný beh, ktorý je zároveň jediným behom do vrchu ku hradu. Pretekári zároveň absolvujú prehliadku po historickej časti obce Kláštor pod Znievom, a to odštartovaním výstrelu z dela od budovy bývalého znievskeho gymnázia, pokračovaním behu cez lúky, polia, chodníkom okolo Kalvárie, prebehnutím okolo kostola týčiaceho sa na vrchu nad obcou a zavŕšením pretekov na vrch Zniev k zrúcanine hradu.

Niekto okúsil stupienok víťazov po prvý raz, niekto obhájil prvenstvo z minulého ročníku

 Ako aj minulý rok, aj tento bol organizátorom udelený štatút Majstrovstiev Slovenska v behu do vrchu. Jeho víťazom sa stal Miroslav Vanko z Martina. Registrovaní bežci súťažili v jednotlivých kategóriách, v ktorých z mužov zvíťazil v kategórii A Jozef Hlavčo (Liptovský Mikuláš), v kategórii B Miroslav Vanko (Martin) – obhajca minuloročného titulu, v kategórii C Ľuboš Kováčik (Súľov-Hradná) – obhajca minuloročného titulu, v kategórii D Bohuslav Melicherčík (Banská Štiavnica) a za juniorov sa na stupeň víťazov postavil Boris Obergries (Banská Štiavnica). V kategórii žien E dobehla najrýchlejšie Zuzana Durcová (Myjava), v kategórii F si obhájila víťazstvo z minulého ročníku Silvia Schwaiger (Dubnica nad Váhom), v kategórii G zvíťazila Drahomíra Popracová (Kežmarok), v kategórii H Eva Budinská (Poluvsie) a za juniorky si po prvé miesto dobehla Lucia Michaličková (Žilina).

Pretekári sa môžu nájsť aj v novo vydanej publikácii

 Keďže je Beh na Zniev podujatie s veľmi bohatou históriou, organizátori sa rozhodli na tomto ročníku uviesť do sveta knihu, v ktorej sa nájde nejeden pretekár. Jej autorom je Mgr. Martin Ferenčík a publikácia mapuje nielen históriu Behu na Zniev od roku 1994, ale aj históriu atlétov a atletických úspechov Kláštora pod Znievom od čias bývalého gymnázia a končí posledným úspechom Kláštorčana Andreja Paulínyho, kedy otvoril nový slovenský rekord v behu na 1500 m v Bratislave s časom 3:58,9 a kvalifikoval sa na Európsky olympijský festival mládeže. „Beh na Zniev sa natrvalo zapísal do slovenského bežeckého kalendára, ale aj sŕdc mnohých vyznávačov aktívneho pohybu v prírode. V jeho 20tich ročníkoch doteraz štartovalo viac ako 2000 pretekárov zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska. Pri jeho okrúhlom výročí som pokladal za povinnosť zdokumentovať jeho históriu. Sám som bol prekvapený množstvom informácií, údajov a zistení z dávnej i nedávnej minulosti,“ opisuje knihu Mgr. Martin Ferenčík, autor publikácie Beh a bežci spod Znieva.

V Kláštore pod Znievom opäť bežalo do vrchu niekoľko stoviek pretekárov

Bavili sa nielen dospelí, ale aj deti

 Hoci sa toto športové podujatie týka najmä behu, každý rok je sprevádzané aj kultúrnym programom. Oslavovalo sa aj MDD, takže si na svoje prišli aj deti, a to rôznymi súťažami, strieľaním z luku a dobrou hudbou. „Každé dieťa, ktoré absolvovalo rozprávkovú cestu alebo pretekalo, dostalo zadarmo kupón. Pri vyhlasovaní výsledkov behu sme potom jedného z nich vylosovali, kto získal nový bicykel v hodnote približne 300 eur. Víťazom sa stal chlapec práve z Kláštora,“ hovorí Mgr. Peter Paulíny, organizátor Behu na Zniev. Kvalita podujatia sa za posledné dva roky zvýšila, obec Kláštor pod Znievom sa pod vedením starostky Mgr. Eriky Cintulovej viac angažuje pri organizácii pretekov, čo sa odrazilo na pozitívnom ohlase a počte zúčastnených bežcov a divákov, ktorých bavil známy moderátor Slávo Jurko. „Účasťou sme atakovali číslo 300, čo nás veľmi teší. Dá sa povedať, že opäť sme zaznamenali rekordný počet účastníkov,“ dodáva organizátor.

 Aj tento ročník priniesol niečo nové

 „Každý rok sa snažíme Beh na Zniev skvalitniť, pretože vieme, že vždy sa dá niečo vylepšiť. Tento rok sme mali po prvý raz aj čipové meranie pretekárov, čo nám výrazne uľahčilo zaznamenávanie súťažných časov,“ rozpráva Mgr. Peter Paulíny. Veľký záujem bol aj o prehliadku s možnosťou vyskúšania si bicyklov olympijských víťazov, ktoré prezentovala firma Scott a Apache. „Akcia bola super, minimálne na tej istej úrovni ako minulý rok, ak nie o kúsok lepšia,“ dodáva. Svoju spokojnosť neskrýva ani starostka obce. „Beh na Zniev je jedno z podujatí, na ktoré sú Kláštorčania hrdí a robí obci dobré meno po celom Slovensku. Chodí sem veľa ľudí, mnohí sa sem rok čo rok vracajú. Pozrú si Kláštor a odchádzajú s peknými spomienkami,“ vyjadruje sa Mgr. Erika Cintulová, starostka obce Kláštor pod Znievom.

Podrobné výsledky s časmi a poradím jednotlivých pretekárov nájdete na webe www.behnazniev.sk, kde budú uvedené aj propozície na ďalší, už 22. ročník, Behu na Zniev.

ZDROJ: Mgr. Lucia Ertľová, foto: Mgr. Martin Ferenčík

Komentáre