V Kláštore pod Znievom to bude žiť aj v tomto roku!

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

O tom, ako prebehli fašiangy v Kláštore pod Znievom, no najmä o akciách a podujatiach, ktoré sa pripravujú v tejto obci, nám porozprávala starostka Erika Cintulová.

Skončil sa fašiang, ktorý sme si aj v Kláštore pod Znievom užili do sýtosti. Plesové šaty a karnevalové masky sa odložili do skríň. Skvelo sme sa bavili spolu s moderátorkou Anetou Pariškovou na 2. Kláštorskom plese, zabíjačkové špeciality z tradičnej obecnej zabíjačky a šišky z karnevalu máme uložené v tukových zásobách. A prichádza pôst. Šanca na to, aby sme sa tých tukových zásob zbavili, ale aj pripravili na to, ako rok pôjde ďalej. V podujatiach to znamená krátku pauzu, ale o to viac sa pripravujeme na to, čo nás ďalej čaká v Kláštore pod Znievom.

Takže čo nás čaká a na aké podujatia by som vás čo najsrdečnejšie pozvala? Okrúhlejšie výročie vzniku našej prvej republiky už asi ani nemôže byť a preto by sme chceli 100 rokov osláviť v duchu obdobia, kedy Československo vzniklo. Zároveň si chceme pripomenúť nášho významného rodáka Alberta Mamateya, ktorý, ako spolutvorca a signatár Clevelendskej a Pittsburskej dohody, nemalou mierou k spoločnému štátu prispel. Takže v sobotu 20. mája bude v Kláštore pod Znievom Majáles v štýle prvej republiky, v dobových kostýmoch a s dobovou hudbou.

20.-22. mája plánujeme VIFI. Nie je to nový technologický termín, ale skratka podujatia – Vidiecky filmový festival. Spolu s viacerými obcami na Slovensku budeme počas tohto víkendu premietať kvalitné slovenské filmy. Minulý rok sme po prvýkrát zorganizovali Turčiansky akčný deň ako súčasť ligového kola Turčianskej hasičskej ligy a 26. mája 2018 bude v Kláštore pod Znievom – Stanica deň plný akcie opäť. Čakajú nás statické a dynamické ukážky policajtov, vojakov, hasičov, záchranárov.

Nasledovať bude 23. ročník Behu na Zniev, ktorý sa uskutoční 10. júna. Teší ma, že už po tretíkrát za sebou bude toto podujatie zároveň Majstrovstvami Slovenska v behu do vrchu, takže sa u nás stretne slovenská špička v tejto špecializácii behu. Možnosť popasovať sa s traťou s prevýšením 475 m však budú mať aj mnohí rekreační bežci. Zabehnúť si príde aj veľa detí, takže toto podujatie spojíme aj s oslavou Dňa detí. Tie sa môžu tešiť na cestu rozprávkovým lesom, dobové kostýmy a ukážky historického šermu.

Na začiatku júla budeme čakať na kvitnutie lipy, aby sme na dvore Obecného úradu mohli spoločne a v dobrej nálade uvariť Kláštorský lipový sirup. Ten potom dáme do fľaštičiek s milou etiketou, ktoré budú slúžiť ako reprezentačný darček, pripomínajúci odkaz bylinkárstva a olejkárstva. 11. augusta zažije Kláštor pod Znievom Benefičný koncert Dobrého pastiera, kde okrem iných lákavých interpretov vystúpi aj Zuzana Smatanová. Centrom pre profesionálnych aj amatérskych cyklistov sa staneme 18.-19. augusta počas Znievskych dní cyklistiky. Už 58. ročník Slovenských Pyrenejí robí tento pretek najstarším neetapovým cyklistickým pretekom na Slovensku, na ktorom začínal aj Peter Sagan a chodia naň cyklisti z celého sveta. Ale možnosť prejsť si túto peknú trať majú aj neregistrovaní pretekári. Samozrejme, nezabúdame ani na najmenších, ktorí budú súťažiť na odrážadlách, trojkolkách a bicykloch a postavia sa na stupienky víťazov ako veľkí cyklisti.

Koncom augusta nás čaká netradično-tradičná hasičská súťaž Lazianska potokovica, kde sa voda, potrebná na požiarny útok, naberá priamo z potoka. Tento rok bude žiť Kláštor pod Znievom jarmokom 1. septembra. Okrem stánkov a kolotočov bude návštevníkov čakať nejaké to prekvapenie ako každý rok. Leto ukončíme 15. septembra zastávkou desiatok nádherných veteránov pri jazde Stredom Európy – veterán rally. Na všetky podujatia vás srdečne pozývam.

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre