UNM: Unikátna operácia medzistavcovej platničky

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Neurochirurgický tím Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) pod vedením Doc. Branislava Kolarovszkého implantoval pacientovi prvú individuálnu náhradu medzistavcovej platničky v oblasti krčnej chrbtice vyrobenú technológiou 3D tlače. Operačný zákrok trval dve hodiny. Jeho cieľom bolo uvoľniť nervové štruktúry a nahradiť dve poškodené medzistavcové platničky.

UNM: Unikátna operácia medzistavcovej platničky Príprava na unikátnu operáciu trvala dva mesiace. Podľa slov Doc. Kolarovszkého pacient v úvodnej fáze podstúpil vyšetrenie na magnetickej rezonancii, ktoré odhalilo stupeň poškodenia medzistavcových platničiek, ako aj útlak nervových štruktúr. Pre výrobu individuálnych titánových implantátov potrebovali medicínski inžinieri CEIT Biomedical Engineering z Košíc aj vstupné dáta z počítačovej tomografie (CT vyšetrenie). Výhodou implantátov vyrobených z titánovej zliatiny je ich forenzná štruktúra, ktorá, ako uviedol Doc. Kolarovszki, umožňuje dokonalé zrastenie implantátu so stavcom. Špecifikom operácie je aj prítomnosť biomedicínskeho inžiniera na operačnej sále počas samotného zákroku.

50-ročný pacient, ktorý raritnú operáciu v UN Martin podstúpil, mal niekoľko rokov neustupujúce bolesti krčnej chrbtice a hlavy. Útlak miechy a nervových koreňov mu spôsobil stratu citlivosti v horných končatinách, čo sa reálne prejavilo neschopnosťou udržať v rukách predmety. V prípade, že by operáciu nepodstúpil, hrozilo mu ochrnutie. Dva týždne po zákroku sa mu obnovila citlivosť prstov rúk a zlepšila hybnosť hlavy v oblasti krčnej chrbtice.

Spolupráca UN Martin s biomedicínskymi inžiniermi košickej spoločnosti CEIT Biomedical Engineering trvá už tri roky. Prvým spoločným projektom bol titánový implantát časti lebky určený na rekonštrukčnú operáciu devastačného poranenia hlavy. Okrem neurochirurgov použili individuálne titánové implantáty vyrobené technológiou 3D tlače aj maxilofaciálni chirurgovia UNM, ktorí nahrádzali pacientovi časť sánky a tiež hrudníkoví chirurgovia UNM, ktorým sa podarilo pacientke s onkologickým ochorením úspešne implantovať časť hrudnej kosti. Všetky spomínané operácie boli unikátne a na Slovensku sa uskutočnili po prvý raz. Podľa slov obchodného riaditeľa CEIT Biomedical Engineering Ing. Rastislava Penciaka dokážu košickí biomedicínski inžinieri vyrobiť pre človeka akékoľvek tvrdé tkanivo, teda všetkých 206 kostí.

UNM: Unikátna operácia medzistavcovej platničky UNM: Unikátna operácia medzistavcovej platničky

ZDROJ: UNM, foto: Jozef Stančík

Komentáre