Robo Matuška (TURIEC FEST): Každé jedno podujatie, na ktoré príde aspoň 20 ľudí a užívajú si to, čo sme pre nich pripravili stojí za to

Najnovšie správy, Nedeľné rozhovory, Všetky správy

Je mladý a ambiciózny. Okrem náročného štúdia organizuje aj čoraz populárnejśí Turiec Fest, ktorý sa tento rok presťahoval do Martina. Ako to celé začalo, čo nás tento rok čaká a ešte oveľa viac, nám porozprával organizátor festivalu Robo Matuška.

Hneď na úvod, kto je organizátorom Turiec Festu?

Som mladý ale zato iniciatívny študent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti okrem Turiec Festu 2017, riešim aj diplomový projekt a blížiace sa štátnice, ktoré ma čakajú zhruba týždeň pred Turiec Festom. Angažujem sa v študentských organizáciách a tak isto aj športovom airsoftom klube. Svoj voľný čas sa snažím venovať hlavne svojej rodine a priateľom, bez ktorých by sa Turiec Fest a ďalšie podujatia nedali zorganizovať.

Kedy vznikla prvá myšlienka vytvoriť festival? Kedy sa konal prvý TURIEC FEST a aké kapely sa na ňom predstavili?

Vytvoriť nový festival v Turci sme sa rozhodli začiatkom decembra 2014. Zaujímavé je, že to bolo na jednom indoorovom podujatí, ktoré sa konalo v Bratislave. S podporou pár chladených piviek sme sa rozhodli, že spravíme niečo nové a veľké v našom regióne, no vtedy sme ešte netušili, že sa to bude volať Turiec Fest. Počas Vianočných sviatkov sme si párkrát sadli, vybavili niekoľko rýchlych telefonátov a podarilo sa nám zajednať kapely ako Iné Kafe, Konflikt, Heľeniné oči či Arzén. Kapely nám potvrdili účasť nečakane rýchlo a tak sa s jednej super akcie podarilo spraviť čoraz úspešnejší Turiec Fest.

Turiec Fest 2016
ZOČI VOČI – Turiec Fest 2016

Dopadol festival podľa očakávaní? Prečo sa festival presunul zo Sučian do Martina?

Prvý a druhý ročník Turiec Festu, sa konal v Sučanoch na starom futbalovom ihrisku, ktoré sa nachádza v centre obce. Priestorovo toto ihrisko ponúka veľmi veľa možnosti ale aj starosti na realizáciu takéhoto podujatia. Prípravy priestoru na otvorenej ploche boli veľmi náročné a zdĺhavé, hlavne čo sa týkalo sedenia a tieňa. Jedným z hlavných problémov bol nočný kľud a frekventovaná hlavná cesta. Preto aj napriek dobrým referenciám, ktoré sme dostali sme sa rozhodli toto podujatie presunúť do Martina. Veríme, že to bude prínosom pre všetkých návštevníkov nášho podujatia.

V Martine ste pripravili na tento rok skvelý program, pridali jeden deň navyše a to nedeľu, kde vystúpi Lucka Bíla s Arakainom. Prečo práve sobota a nedeľa? Je za tým vystúpenie Lucie Bílej?

Zvažovali sme všetky možnosti ako a kedy bude najlepšie spraviť tohtoročný Turiec Fest. Hlavným argumentom, prečo sme sa rozhodli pre sobotu a nedeľu sú naši návštevníci, ktorí pracujú na 3 smeny. Títo ľudia, by si museli brať voľno v robote a práve preto sme sa im snažili vyjsť v ústrety. Zároveň sme sa snažili s Arakainom a Luciou Bílou zladiť dátumy ich koncertov ale taktiež aj podujatí, ktoré sa budú konať v Martine v mesiaci Jún.

Turiec Fest 2017

Váš program je výlučne zameraný na slovenských interpretov, avšak s tohto ročnou
výnimkou – Arakain. Plánujete aj ďalšie zahraničné kapely?

Bohužiaľ všetko je teraz o peniazoch. Komunikujeme s viacerými zahraničnými interpretmi, ktorých by sme chceli na naše podujatie dotiahnuť no najskôr musíme vidieť, že o takýto typ podujatia majú aj obyvatelia Turca záujem a určite sa budeme snažiť dotiahnuť aj zahraničné kapely mimo Slovenska a Čiech. Našim cieľom je taktiež aj podpora mladých kapiel na Slovensku a preto si určite vždy u nás nájdu miesto aj mladé a začínajúce kapely, ktoré niekedy dokážu predviesť väčšiu šou ako veľké hviezdy!

Čo všetko čaká na návštevníkov festivalu okrem samozrejmého vystúpenia kapiel?

Každoročne sa snažíme priniesť aj bohatý sprievodný program, vďaka ktorému si budú môcť návštevníci zasúťažiť o rôzne hodnotné ceny od našich partnerov. V priestoroch sa aj tento rok bude nachádzať tradičné lezenie do výšky po pivných prepravkách, slackline (chodenie po lane), bubble futbal, bedminton, fotostena, pamätné tabule ale aj veľké chill zóny z tulivakov a slnečníkov od našich partnerov. O hrdla a žalúdky sa nám postarajú tri veľké výčapné stany a štyri rôzny gastro predajcovia. Taktiež máme prichystaných niekoľko menších ale aj väčších prekvapení, ktoré potešia nie malých ale aj tých väčších návštevníkov.

Naposledy ste prišli so Zimným Turiec Festom. Budete v tomto formáte pokračovať? Splnilo to očakávania?

Každé jedno podujatie, na ktoré príde aspoň 20 ľudí a užívajú si to, čo sme pre nich pripravili stojí za to. Turiec Fest – zimný špeciál sme sa rozhodli spraviť, kvôli tomu, že sa nám na letný TF nepodarilo zabezpečiť kapelu Horkýže Slíže, ktorú si návštevníci vždy vo veľkom pýtajú. Nechceli sme ich sklamať a toto želanie sme im splnili. Či bude Turiec Fest – zimný špeciál aj o rok sa ešte nechajme prekvapiť. Závisí to aj od návštevníkov, ktorí veríme, že prídu v hojnom počte na Turiec Fest 2017.

Turiec Fest - zimný špeciál
Turiec Fest – zimný špeciál

Kde všade si môžu ľudia zakúpiť lístky?

Lístky s peknou originálnou grafikou podujatia, si môžu návštevníci zakúpiť prostredníctvom nášho online formulára na www.predpredaj.turiecfest.sk. Prípadne lístky sú dostupné aj v sieti Ticketportal.sk. Treba však upozorniť, že cena vstupeniek na podujatie bude na mieste vyššia.

Na záver by som chcel poďakovať hlavne naším partnerom, bez ktorých by toto podujatie určite nebolo tým, čím je teraz. Vďaka patrí aj veľkej skupine dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú pripraviť toto podujatie pre vás všetkých. Príďte sa presvedčiť, že Turiec Fest 2017 je jedinečný projekt, ktorý si Vás určite získa. Vidíme sa 24-25. 6. 2017 v martinskom amfiku!

ZDROJ: Turčania.sk, foto: Turiec Fest

Komentáre