Turčiansky akčný deň prilákal množstvo divákov

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

V sobotu 10. júna sa v poobedných hodinách premenilo ihrisko v Kláštore pod Znievom v miestnej časti Stanica na obrovské javisko. Návštevníci tu okrem súťaží v hasení videli aj simulované situácie ochranných zložiek, ktoré predvádzali ukážky zásahov a prezentáciu techniky.

Turčiansky akčný deň je športovo-zábavné podujatie, na ktorom nebola o akčnosť núdza. Na návštevníkov podujatia čakala prezentácia činnosti silových a záchranných zložiek – Hasičského a záchranného zboru SR, Ozbrojených síl SR, Finančnej správy SR, Polície SR a Záchrannej služby SR. „Chceli sme obyvateľom Turca a širšej verejnosti priblížiť aj prácu ochranných zložiek prostredníctvom dynamických ukážok zásahov a techniky,“ rozpráva Mgr. Erika Cintulová, starostka obce Kláštor pod Znievom.

Horelo auto, hľadali sa aj drogy

Diváci mohli vidieť rôzne zinscenované situácie, ako napríklad hasenie horiaceho automobilu, zásah kukláčov, záchranu ľudského života pri dopravnej nehode a mnoho iného. Príslušníci Finančnej správy SR dokonca predviedli aj prehľadávanie batožín a nákladov. „Mali sme tu psovoda so psom, ktorý kontroloval balíky a batožinu a divákom ukázal reálnu situáciu, ako to vyzerá, keď pes vystopuje drogy. Tento konkrétne našiel hašiš,“ opisuje priebeh akcie starostka Kláštora. Okrem predvádzania zásahov bol pripravený aj sprievodný program. „Prebiehali tu aj workshopy, ľudia si mohli detailne poobzerať využívanú techniku a zbrane,“ pokračuje starostka.

Otvorilo sa aj 1. kolo Turčianskej hasičskej ligy

Súčasťou programu Turčianskeho akčného dňa bolo aj otvorenie 1.  kola Turčianskej hasičskej ligy – súťaže v najrýchlejšom požiarnom útoku. Družstvá žien aj mužov bojovali aj o Pohár DHZ Kláštor pod Znievom. Domáce družstvo žien sa nenechalo zahanbiť a odnieslo si rovno dve víťazstvá – kláštorské ženy zabodovali aj v ligovej súťaži a aj v klasickej. Ako víťaz spomedzi mužov 1. kola THL obsadil prvé miesto tím z Brumova B. Za klasickú kategóriu sa na stupienok víťazov postavilo mužstvo zo Záturčia.  A hoci to spočiatku vyzeralo, že počasie organizátorom prekazí plány, nakoniec sa tak nestalo a Turčiansky akčný deň to na účasti neohrozilo. „Sama som bola milo prekvapená, koľko ľudí sa sem prišlo pozrieť a užiť si s nami neobyčajný deň, kde sa zabavili nielen deti, ale aj dospelí,“ usmieva sa starostka.

Autorka: Mgr. Lucia Ertľová, foto: Radoslav Coufal

Komentáre