Turčianski cyklisti oslavujú 120. výročie

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Je to tak, organizovaná cyklistika v Turci si v tomto roku pripomína 120 rokov od chvíle, kedy tu bol založený prvý cyklistický spolok. Jeho názov bol Cyklistické združenie Turčianskej stolice.

Ako uvádza Branislav Zacharides, ktorý o tejto skutočnosti vo štvrtok 19. októbra informoval  účastníkov slávnostného otvorenia nového úseku cyklotrasy na nábreží Turca, dokumentácia k založeniu združenia sa nachádza v štátnom archíve v Bytči. Ide o korešpondenciu medzi ministerstvom vnútra v Budapešti a prvým predsedom združenia Jánom Fehérom z Turčianskeho Sv. Martina a súvisiace úradné záznamy z r. 1897.  „Vznik spolkov na národnostnom princípe bol na konci 19. storočia vylúčený a zakladanie politických združení príliš komplikované. O to viac sa komunity združovali v rôznych telovýchovných, hasičských a sociálne orientovaných spolkoch. V tomto duchu možno vnímať aj založenie martinského cyklistického združenia,“ dodáva Braňo Zacharides. V budúcnosti sa pokúsi viac vypátrať aj o činnosti tohto združenia, veď ich aktivity môžu byť inšpiratívne aj pre dnešných cyklistov.

Turčianski cyklisti oslavujú 120. výročie
Martinskí cyklisti počas I. ČSR (​fotku poskytol Igor Dobrovolný)

Založenie združenia samozrejme dokazuje, že bicykel na prelome 19. – 20. storočia už bol nielen známy ale aj využívaný viacerými Martinčanmi. Inak by neexistovalo zázemie a potreba zakladať takýto spolok. „Je to skvelá informácia, ktorú si náležite pripomenieme v najbližšej cykloturistickej sezóne, kedy zároveň budeme oslavovať aj 20. výročie od založenia Turčianskej bicyklovej skupiny JUS“, hovorí Dušan Kubička, predseda tohto občianskeho združenia.

Turčianski cyklisti oslavujú 120. výročie
Členovia turčianskej bicyklovej skupiny JUS, zľava Dušan Kubička, Ivana Bobrovská, Braňo Zacharides, Danka Kubičková (foto Michal Lašut)

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre