Problematika premeny zelene na betón trápi aj Turčianske Teplice

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Výrub stromov v Turci je veľmi pálčivou témou najmä v poslednom období. Tento problém neobišiel ani mesto Turčianske Teplice. V meste vznikla občianska iniciatíva proti výrubu stromov pri liečebnom dome Malá Fatra.

V roku 2016 dal primátor Turčianskych Teplíc Igor Hus súhlas na výrub šiestich stromov pri spomínanom liečebnom dome. Dnes je situácia iná a primátor s týmto výrubom nesúhlasí. Prečo? „Vyplýva to z rokovaní s kúpeľmi. Aj vtedy aj dnes si uvedomujem, že pri päť hviezdičkovom hoteli parkovacie miesta potrebujú. Ale tých šesť stromov malo byť pôvodne nahradených riadnymi javormi, zasadenými do zeme. Dnes navrhujú šesť stromčekov zasadených v kvetináči. Okrem toho nám v tomto roku kúpele doručili žiadosť o výrub ďalších deviatich stromov na tom istom mieste. Prirátajte si k tomu žiadosť o výrub trinástich stromov v lipovej aleji na Kollárovej ulici a zelenú farbu budeme prekresľovať na šedú“, uviedol primátor v rozhovore pre Teplické zvesti. To však ani zďaleka nie je všetko, čo kvári Turčianske Teplice.

Že mesto a majitelia kúpeľov len ťažko nachádzajú spoločnú reč, dokazuje aj ďalší problém týkajúci sa výrubu zelene. V apríli minulého roku totiž požiadali kúpele o výrub 28 stromov v kúpeľnom parku. Dnes tvrdia, že ich vyrúbali 15. Náhradná výsadba zatiaľ nebola realizovaná a uvažuje sa o výrube aj v ďalšej časti parku. Ako uviedol Igor Hus, „kúpeľný park je z hľadiska legislatívy pre mesto nedostupný. Oprávneným žiadateľom výrubov sú kúpele ako majiteľ parku. Schvaľuje ich Krajský pamiatkový úrad v Žiline (pretože kúpeľný park je pamiatkovo chránené územie) a Okresný úrad v Turčianskych Tepliciach. Mesto nie je pri výruboch účastníkom konania. Aj keď sa park paradoxne nachádza na území mesta, z hľadiska práva nemáme na tieto výruby dosah.“ Primátor ďalej vysvetľuje, že pokiaľ ide o poškodené a choré stromy, je to jednoznačné – mesto povolenie udelí. Stalo sa tak aj v prípade zelene v parčíku oproti kaplnke sv. Jána Nepomuckého. Rozhodne však nesúhlasí s premenou mesta na betón. „Nad mestom nebude tak často pršať ako v jeho okolí. Betón vlahu nezadrží. Aj preto rozmýšľam nad projektom dažďových záhrad. Veľmi dobre sa osvedčil napríklad vo Zvolene. Zadržiavajú vodu a ochladzujú okolie. Určite by niečo také privítali v letných horúčavách aj obyvatelia Horných Rakoviec.

Na záver ešte dodáme, že nakoľko majú kúpele v Turčianskych Tepliciach v rukách právoplatné rozhodnutie o výrube stromov, s touto činnosťou môžu začať kedykoľvek. „Naše ďalšie odvolacie orgány sú v Žiline. Ale málokto zdvihne hlavu tak vysoko, aby sa ponad Strečno pozrel do Teplíc“, uzavrel primátor Igor Hus.

ZDROJ: Turčania.sk, Teplické zvesti, foto: Mesto Turčianske Teplice

Komentáre