Turčianske Teplice budú hostiť orientálny tanec zo všetkých kútov Slovenska

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

15. októbra 2017 sa budú Turčianskymi Teplicami ozývať orientálne rytmy. Ale vôbec nepôjde len o hudbu Orientu. Do tohto mesta totiž zavítajú tanečnice z celého Slovenska a bude sa veru na čo pozerať.

„Keď tancujem, nesúdim, nemôžem nenávidieť, nemôžem sa oddeliť od života. Môžem byť len šťastný a plný života.“ Pod tieto slová Hansa Bosa by sa zrejme mohli podpísať všetky tanečnice či tanečníci, ktorí sa tomuto umeniu venujú naplno a s láskou. Presne takými sú aj orientálne tanečnice z Turčianskych Teplíc, zoskupené pod názvom Amirah. Tento rok pripravujú už štvrtý ročník podujatia nazvaného Ya Elbi (v preklade Moje srdce), ktoré je zamerané na orientálny tanec a jedinečnú hudbu Orientu. Akcia sa uskutoční 15. októbra (nedeľa) v sále Kultúrneho domu v Turčianskych Tepliciach, so začiatkom o 17:00.

A kto sa predstaví v programe? Okrem domácej skupiny Amirah to budú tanečnice Raks Farah z Trnavy, ktoré nespája len láska k brušnému tancu, ale aj k folklóru arabských zemí a rôznym tanečným fúziám. Pozvanie prijala aj tanečnica Intisar či skupina Anthea z Považskej Bystrice. Anthea v preklade znamená kvitnúca a toto slovíčko presne vystihuje každú tanečnicu zo skupiny. Svoje zastúpenie na šou Ya Elbi bude mať aj mesto Žilina, odkiaľ sa predstaví skupina Amar. Ide o zoskupenie šiestich tanečníc, z ktorých tri sú zároveň aj lektorkami orientálneho tanca. Z Banskej Bystrice pricestujú tanečnice Alishaba, ktoré vedú kurzy rôznych pokročilostí od úplných základov až po náročné choreografie a tanec s rekvizitami. Bohaté zastúpenie bude mať aj mesto Martin, kde pôsobia tanečnice a zoskupenia, ako Jaan, Lamees, Terra a Black Evils – Iris. Jaan je profesionálna orientálna tanečnica pôsobiaca na Slovensku so striedajúcimi sa angažmá v Indií a Chorvátsku. Lamees je skupina orientálnych tanečníc, založená v auguste 2008, ktorá vo svojom repertoári zahŕňa tance, ako raks sharqi, drum solo alebo tanec s krídlami. Terra sa od ostatných líši svojím zameraním predovšetkým na havajský tanec a Black Evils sa už niekoľko rokov venuje ohňovej či UV šou.

Tým ale zoznam účinkujúcich ani zďaleka nekončí. Pozvanie prijala aj tanečnica Alia Fellah z Prievidze, ktorá ponúka vystúpenia moderného a klasického orientálneho tanca, so závojom, hodvábnymi vejármi a mnohé iné. Nuž a nesmieme zabudnúť ani domáce tanečnice z Turčianskych Teplíc. Už sme spomenuli hostiteľky – skupinu Amirah, ktorá vznikla takmer pred desiatimi rokmi po rozpade iného zoskupenia, v ktorom pôsobili niektoré z členiek. Ďalšou domácou tanečnicou bude Yamina, ako aj dievčatá z Pedagogickej a sociálnej akadémie. Program je skutočné bohatý, takže ak máte chuť prežiť všednú nedeľu trochu inak – nezvyčajne a orientálne, tanečná šou Ya Elbi sa vám postará o jedinečný zážitok.

Turčianske Teplice budú hostiť orientálny tanec zo všetkých kútov Slovenska

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre