Turčianska záhradka: Flóra okolo nás

Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Obdivujeme rozmanitosť, pestrosť a vôňu exotických rastlín. Pritom možno podvedome opomíname krásu našej flóry. Flóra Turca ponúka rôznorodosť rastlinných druhov. Nie sú to len liečivé rastliny, ktorým sa niekedy možno venuje až „prehnaná“ pozornosť. Niektoré druhy, tak ostávajú nepovšimnuté. Pričom by si zaslúžili našu pozornosť. Z úzadia sa dostanú ak prestaneme byť ľahostajný k zeleni okolo nás. Všímať si, vnímať, mať oči otvorené a zaujímať sa má veľký význam. Nie len pre nás, ale aj pre budúce generácie.

Turčianska záhradka má čo ponúknuť nie len domácim ale aj turistom. Prekrásne zákutia, doliny sú plné vôni, chutí a krásy. Stačí zavítať napr. do okolia Kláštora pod Znievom, Vrícka a Gadera. Ocitne sa v rajskej záhrade, kde sa človek úplne ponorí do tajov prírody. Na prechádzke vám tak bude robiť „spoločnosť“ :

Daphne (Lykovec) – nebezpečná krása

Lykovec som videla rásť nie len v oblasti Kláštora pod Znievom, ale aj na prechádzke po Gaderskej doline.

Z botanického hľadiska sa zaraďuje do čeľade Thymelaeaceae. Lykovec sa vyskytuje v Európe, Ázií a to predovšetkým v hornatých oblastiach.

V rámci územia Slovenska by sme našli rásť Dahpne arbuscula (lykovec muránsky): jeho teritórium je značne obmedzené, zaberá len niekoľko štvorcových kilometrov Karpát. Treba podotknúť, že je zapísaný v Červenom zozname ako zraniteľný.

Dahne mezereum (lykovec jedovatý). Predstavuje nízky ker s konármi sivej farby. Vo voľnej prírode sa vyskytuje vo svetlých lesoch od nížin po horské pásmo. Biele alebo ružové kvety vytvárajú strapce, ktoré sa objavujú v mesiacoch marec – apríl. Plod je kôstkovica.

S rastlinou neexperimentujte, celá je silne jedovatá. V lykovci (plody a kôra) sú obsiahnuté jedovaté alkaloidy mezereín a dafnín. Obidve látky sú nebezpečné a to z toho dôvodu, že poškodzujú tkanivo. Dafnín má navyše ešte aj halucinogénny účinok. Otravy lykovcom sa prejavujú: pálením v hrdle, dávením, kŕčmi a krvácaním.

Orchis (Vstavač) neobyčajná rastlina pripomínajúca orchideu

Osobne som mala to šťastie natrafiť na túto neobyčajne krásnu rastlinku v okolí Kláštora pod Znievom.

Predstavuje trvácu bylinu. Vytvára guľovité koreňové hľuzy. Stonka je priama. Jej koniec je utváraný klasom červenofialových kvetov. Dolné listy sú kopijovité a horné šupinovité. Plodom je tobolka s početnými malými semenami.

Druhy rodu Orchis (vstavač) by sme našli rásť od Stredomoria po Áziu, na východ až do Japonska. Do tohto rodu patrí zhruba 33 druhov, pričom 9 z nich je zapísaných v Červenom zozname.

Colchicum autumnale L. – Jesienka obyčajná

V okolí Vrícka je táto rastlinka priam neprehliadnuteľná. Vykúkajúce kvietky sú ozdobou lúk.

Krásna, ale nebezpečná takto by sa dala opísať. Pri jesienke nie je vylúčená zámena za cesnak medvedí. Patrí do skupiny silne jedovatých rastlín. Jesienka nie je nebezpečná len človeka, ale tiež aj pre zvieratá. Preto nie je vhodná ani ako krmivo. Požitie kvetov alebo prípadne semien, môže viesť k smrti. Pri otrave sa objavujú tieto príznaky: krvavá hnačka, kŕče, ochrnutie celého tela, slinenie a dávenie.

Jesienka predstavuje trvácu rastlinu s podzemkom. Vyznačuje sa šupinatou hľuzou. Lievikovité a dlhé kvety sa objavujú v mesiacoch august – október. Na jar z hľuzy vyrastajú kopijovité listy, ktoré utvárajú ružicu. Plodom je tobolka

Našli by sme ju rásť po celej Európe. Obľubuje vlhké lúky a pasienky. V celej rastline je obsiahnutý jedovatý alkaloid kolchicín. Uplatnenie nachádza pri šľachtení rastlín. Semená dozrievajú v lete, obsahujú veľa tuku, trieslovín a cukor.

ZDROJ: Tatiana Plešová

Komentáre