Turčania v dejinách: Valčan získal titul rytiera za výstavbu kostolov priamo od pápeža

Správy hlavné, Správy z regiónu, Turčania v dejinách, Všetky správy

Nie je žiadnou novinkou, a už vôbec nie prekvapivou, že Turiec je mimoriadne príťažlivý pre tých, ktorí v ňom žijú, ale aj pre turistov a návštevníkov. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na zúbok niektorým výnimočným miestam nášho regiónu. Dnes sme navštívili obec Valča.

Prvá písomná zmienka o Valči pochádza z roku 1252 a za najpozoruhodnejšie pamiatky v obci sa dá považovať rímskokatolícky kostol zo 14. storočia, kaštieľ z polovice 19. storočia alebo olejkárske domy. Olejkárov bolo vo Valči naozaj viac než dosť, avšak len do doby, než začali húfne odchádzať do východnej Európy a na Balkán. Nechýbali tu ale ani konopné záhrady, panský mlyn či píla. Ak sa vrátime k spomínanému rímskokatolíckemu kostolu, Valčania bývali a stále sú najviac hrdí na sochu Madony, datovanú do prvých desaťročí. Valčania z USA dokonca poslali začiatkom 20. storočia financie na zakúpenie hudobných nástrojov pre kostolnú dychovú hudbu a na obraz Ukrižovania.

Turčania v dejinách: Valčan získal titul rytiera za výstavbu kostolov priamo od pápeža

Nesmieme však zabudnúť ani na významných valčianskych rodákov. Patrí medzi nich autor detskej poézie a rozprávok Ján Andel. Jeho knižky Klásky či Kytička radosti prešli detskými rukami asi väčšiny z nás. Spomenúť treba aj spoluzakladateľa Muzeálnej slovenskej spoločnosti Imricha Mateja Korauša. Zanechal po sebe množstvo slovenských učebníc biológie a anatómie. V Kláštore pod Znievom založil prvý spolok prvej pomoci na Slovensku. Keď sa v roku 1869 vo Valči narodil Stanislav Zachar, mlynárov syn, určite nikto ani len netušil, že o necelých 60 rokov neskôr mu pápež Pius XI. udelí titul rytiera. A za čo? Nuž, za výstavbu kostolov a za prácu v cirkevnej oblasti. Medzi jeho najvýznamnejšie staviteľské diela patrí druhá budova Matice slovenskej v Martine.

Už v roku 1876 tunajší učiteľ vyzval na zriadenie hasičského spolku, čo Valčania nadšene privítali. Zhruba o storočie neskôr sa však valčianski hasiči začali potýkať s problémom zastaranej požiarnej techniky. Poradili si šikovne – motorovú striekačku získali od nemeckej armády výmenou za kravu, teľa a dve ošípané. Valča – to rozhodne nie je len lyžiarske stredisko Snowland. Sú to najmä významní rodáci, ktorí robili obci dobré meno po celom svete. Sú to však aj šikovní a zruční remeselníci, ktorí obec budovali vlastnými rukami a pre ktorých bola tvrdá práca a nezištná pomoc samozrejmosťou. A sú to aj prvé nesmelé začiatky valčianskych futbalistov, ktorí hrali len vtedy, keď si kúpili loptu a na pasienkoch, z ktorých boli vyháňaní. Valča – to sú aj skromné podmienky, v ktorých začínali svoju činnosť kulturisti pod vedením Svetozára Pavlíka. A práve tí to dotiahli až na tituly majstrov Európy a sveta. Celé generácie obyvateľov Valče, či už to boli rodáci alebo prisťahovaní, vytvorili hodnoty, na ktoré je táto turčianska obec právom hrdá.

ZDROJ: Ivana Tatárová, Valča (Jaroslav Kozák, Richard Lacko, 2002), foto: houseplanet.sk 

Komentáre