Turčania v dejinách: V Hornej Štubni sa nakrúcal známy slovenský historický film

Správy hlavné, Správy z regiónu, Turčania v dejinách, Všetky správy

Vedeli ste, že v Hornej Štubni nakrúcal film slávny režisér Martin Ťapák? Reč je o historickom filme s názvom Deň, ktorý neumrie a odohrával sa na trati Horná Štubňa – Uľanka.

Dej filmu poukazuje na to, akú dôležitú pomoc počas Slovenského národného povstania poskytol pancierový vlak zhotovený zvolenskými železničiarmi. Horná Štubňa a jej okolie bolo teda plné filmárov, no vo filme si zahrali aj samotní Hornoštubňania. Martin Ťapák totiž potreboval pre istú scénu sedemsto až osemsto občanov. A tak v jeden slnečný októbrový deň roku 1973 narukovala celá obec – starí aj mladí – k banskobystrickej železnici. Hornoštubňania sa tejto úlohy zhostili naozaj zodpovedne a profesionálne, to však môžete posúdiť aj sami, ak si film pozriete. Dodnes sa v tejto obci spomína na deň, kedy si domáci mohli vychutnať svojich päť minút slávy.

Natáčania sa však, okrem filmového štábu, nezúčastnili len Hornoštubňania, ale aj obyvatelia susednej Dolnej Štubne. Keďže scéna sa mala odohrať za skorého rána, no počasie bolo, ako naschvál, pekné a slnečné, trpezlivo čakali na správny moment až do súmraku. Štubňania prispôsobili nakrúcaniu aj svoje oblečenie tak, aby bolo čo najviac autentické. Vyzbrojili sa batohmi, kuframi a vozíkmi a vhodnú kulisu dotvárali aj domáce zvieratá, ktoré si priviedli so sebou. Nič netušiaci okoloidúci len ohromene sledovali toto divadlo, dotvorené prevrátenými a obhorenými autami. Vieme si živo predstaviť, ako sa v ten večer v Hornej aj Dolnej Štubni zaspávalo – s myšlienkou, koho bude vo filme vidno a na ako dlho sa zjaví v zábere.

Turčania v dejinách: V Hornej Štubni sa nakrúcal známy slovenský historický film

Filmári po skončení natáčania spomenutý vlak darovali mestu Zvolen, ako ďakovné gesto. Pozrieť si ho môžete vo Višnovského parku vedľa železničnej stanice vo Zvolene. Scenár k filmu Deň, ktorý neumrie napísal Ivan Bukovčan a hudbu zložil známy Svetozár Stračina. V hlavných úlohách sa predstavili úžasní slovenskí herci Štefan Kvietik, Radoslav Brzobohatý, Emília Vášáryová, Viera Strnisková, Dušan Tarageľ a mnohí ďalší. Mimochodom, vedeli ste, že práve Emília Vašáryová sa v Hornej Štubni aj narodila? Dodnes sa do svojej rodnej obce rada vracia. Hornoštubňania si svoju slávnu rodáčku vážia o to viac, že je vždy milá, pokorná a prvá, kto sa prihovorí. Ak teda ešte nemáte plány na dnešný večer, náš tip je jednoznačný – film Deň, ktorý neumrie.

ZDROJ: Ivana Tatárová, Horná Štubňa (Oľga Šándorová, Ľudovít Frindt, 1990), foto: fdb.cz 

Komentáre