Turčania v dejinách: Turčianske Teplice – to nie sú len kúpele, ale aj jedinečnosť mestských častí

Správy hlavné, Správy z regiónu, Turčania v dejinách

Nie je žiadnou novinkou, a už vôbec nie prekvapivou, že Turiec je mimoriadne príťažlivý pre tých, ktorí v ňom žijú, ale aj pre turistov a návštevníkov. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na zúbok niektorým výnimočným miestam nášho regiónu. Dnes sme navštívili mesto Turčianske Teplice.

Turčianske Teplice sú administratívnym, kultúrnym a spoločenským centrom horného Turca aj sídlom okresu. Ak sa povie Turčianske Teplice, každý si hneď predstaví známe termálne kúpele, s čím, samozrejme, súvisí aj názov mesta. Tento názov sa však v dejinách viackrát menil, kým získal dnešnú podobu. Súčasťou Turčianskych Teplíc sú aj mestské časti Vieska, Diviaky, Dolná Štubňa a Turčiansky Michal so Zorkovcami. Pôvodná dedina Vieska sa hrdí zvonicou zo začiatku 19. storočia. Zaujímavosťou Dolnej Štubne je jeden z najstarších mlynov v Turci a fakt, že na prelome 15. a 16. storočia mala významnú úlohu ako jediná mýtnica v Turci na prevoz medi, olova, textilu aj živých rýb. Diviaky boli pôvodne kuriálnou obcou, teda ich obyvatelia platili len niektoré z daní, no nemali žiadneho richtára. Turčiansky Michal je zase pozoruhodný tým, že má najstaršiu architektonickú pamiatku v hornom Turci, a to kostol sv. Michala z roku 1264.

Turčianske Teplice strážia vrchy Tlstá, Ostrá a Drienok, ako aj obľúbená Žarnovická dolina, plná strmých brál, hlbokých dolín či hustej zelene. Samozrejmosťou sú aj potoky s kaskádami aj menšími vodopádmi. Tzv. zdravými pľúcami Turčianskych Teplíc je kúpeľný park, po ktorom denne prejdú kroky desiatok návštevníkov. Dnešnú podobu mesta poznáme alebo môžeme poznať – stačí na to jediná prechádzka. Málokto však vie, že prvou stavbou na území Turčianskych Teplíc bol drevený mlyn z polovice 15. storočia. Za pozornosť stojí aj vzácna návšteva mesta – cisára a uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského, ktorý bol zároveň prvým kúpeľným hosťom. Ako to už býva, chýr o teplých prameňoch sa postupne šíril ďalej.

Turčianske Teplice – to nie sú len kúpele, ale aj jedinečnosť mestských častí

Napriek tomu, že kúpele boli skutočne známe a navštevované, začiatkom 19. storočia mali len trinásť domov so stovkou obyvateľov. Ako každé mesto či obec v Turci, aj Turčianske Teplice majú svojich slávnych rodákov. Za jedného z nich sa považuje výtvarník Mikuláš Galanda, ktorého rodný dom je sprístupnený aj dnes. Tento významný maliar, grafik a ilustrátor odišiel z tohto sveta veľmi mladý. Je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine spolu s manželkou Máriou, ktorá ho prežila o 50 rokov. Za zmienku stojí aj pomník pod Bôrom, ktorý Tepličanom pripomína hrôzy druhej svetovej vojny. Prejdime však k príjemnejším veciam a poďme sa zohriať do turčianskoteplických kúpeľov. Teplota minerálnych vôd je 37 až 45 stupňov a materský prameň vyviera z hĺbky viac než 63 metrov.

Je toho mimoriadne veľa, čo by sa dalo a malo o Turčianskych Tepliciach spomenúť. Z celej škály toho, čo je o tomto kúpeľnom meste viac či menej známe, ale zaujal našu pozornosť význam jednej z mestských častí. Dnes väčšina Turčanov vníma teplickú časť Turčiansky Michal ako prechodnú obec medzi Mošovcami a Teplicami. V minulosti však mali byť Michalčania na čo hrdí. Okrem najstaršieho kostola v hornom Turci, tu stála kúria rodu Náriovcov, ale žili tu aj iné významné zemianske rody. Turčiansky Michal mal vlastný mlyn, pílu, kolársku dielňu a dokonca aj pivovar. Nechýbala tu škola, do ktorej dochádzali deti aj z okolitých dedín a mestských častí. Nuž a na záver snáď len jedno odporúčanie od nás – ak sa rozhodnete navštíviť a bližšie spoznať mesto Turčianske Teplice, nezabudnite ani na okolité mestské časti či obce. Každá stojí za to.

ZDROJ: Ivana Tatárová, Turčianske Teplice včera a dnes (Neografia), foto: booking.com 

Komentáre