Turčania v dejinách: Od Révayovského kaštieľa po Trebostovskú dieru

Správy hlavné, Správy z regiónu, Turčania v dejinách

Nie je žiadnou novinkou, a už vôbec nie prekvapivou, že Turiec je mimoriadne príťažlivý pre tých, ktorí v ňom žijú, ale aj pre turistov a návštevníkov. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na zúbok niektorým výnimočným miestam nášho regiónu. Dnes sme navštívili obec Trebostovo.

Osídlenie Trebostova siaha až do obdobia Púchovskej kultúry, písomne doložená je však rokom 1262. Pestrosť spoločnosti, ktorá tu kedysi žila, dokazujú vzácne archeologické nálezy, od častí prostej keramiky, až po kvalitné remeselnícke výrobky z keltských dielní. Ak by ste sa do Trebostova vybrali dnes, natrafili by ste na opustený štvorvežový kaštieľ, ktorý býval révayovským majetkom. Po rode Révayovcov sa majiteľmi kaštieľa stali Michnikovci, ale aj tí ho museli v roku 1936 opustiť. Kaštieľ, aj spolu s veľkostatkom, tak skončil v dražbe. Po nej sa stal majiteľom rodák z Turca Jozef Kubík, ani jemu však kaštieľ nepatril dlho. Bol mu odobratý, zmenený na sýpky a maštale.

Turčania v dejinách: Od Révayovského kaštieľa po Trebostovskú dieru

Možno neviete, ale krvavá grófka Alžbeta Báthoryová nebola spojená len s Čachtickým hradom, ale aj s kaštieľom v Trebostove. Ako je to možné? Dokazuje to manželský zväzok Ladislava Révaya a Bátoryčkinej vnučky – takisto Alžbety. Zaujímavosťou je aj tzv. privlastňovací pôvod názvu Trebostovo. Zrejme už v 11. storočí toto miesto vlastnil istý Trebost, po ktorom získala obec (vtedy ešte sídlisko) svoj názov. Ako v mnohých iných turčianskych obciach, aj tu sa obyvatelia venovali prevažne poľnohospodárstvu, chovu domácich zvierat a olejkárstvu. Ak preskočíme niekoľko rokov dopredu, za zmienku stojí aj trebostovské ochotnícke divadlo, založené dedinským učiteľom Michalom Giačom. Vďaka nemu sa mohli obyvatelia obce kvalitne kultúrne vyžiť. Dodnes s úsmevom spomínajú na historku o prevrátenom traktore s divadelnými kulisami. Jeden z hercov, Pavol Veterník, dokonca dostal ponuku hrať v Národnom divadle v Martine. Jeho láska k chovu oviec a prírode však vyhrala. Povestné bývali aj kurzy šitia či varenia v Trebostove, chýbať však nesmel ani spevokol.

Svoju pozornosť by teraz mali zbystriť dobrodruhovia, pretože nad Trebostovom sa nachádza malá jaskyňa, nazvaná jednoducho a výstižne – Diera. V dnešnej dobe už bude toto miesto len ťažko lukratívnym cieľom milovníkov prírody, je totiž zavalené kmeňmi stromov. Nič to ale nemení na fakte, že táto malá jaskyňa je dnes jediným svedkom udalostí z trebostovskej minulosti. Vraví sa, že bola útočiskom pred neľútostnými Tatármi a že sa v nej ukrývali zemepáni aj so svojou čeľaďou. Spolu s odchodom Turkov z nášho územia však začala odchádzať aj „sláva“ Trebostovskej diery. Ak ale zavítate do Trebostova, neukončite prechádzku obcou len pri Révayovskom kaštieli. Hoci malá a nenápadná, Trebostovská diera vám predsa len dovolí vdýchnuť kúsok minulosti.

ZDROJ: Ivana Tatárová, Trebostovo (Obec Trebostovo, 2012), foto: Wikipedia

Komentáre