Turčania v dejinách: O zlatníkoch z Mošoviec

Správy hlavné, Správy z regiónu, Turčania v dejinách, Všetky správy

Máloktorý Mošovčan dnes vie o svojich spolurodákoch Františkovi a Ľudovítovi Fransciscim. Pozornosť si však rozhodne zaslúžia, a to nie len tú mošovskú…

V roku 1830 pracovali v Mošovciach zlatníci František a Ľudovít Francisci, otec a syn, ktorí vyrábali strieborné gombíky, strieborné šperky a spony na turčiansky kroj. Známe sú najmä guľovité a pologuľovité filigránové gombíky, strieborné a postriebrené pologuľovité s rytou rozetou. Za zmienku stoja aj strieborné jednodielne a dvojdielne spony vyrobené tiež technikou filigránu. O šikovnosti a význame týchto mošovských zlatníkov pre celý región sa dozvedáme v knihe Jozefa Tatára Štvrtá kniha o Mošovciach. Ako uvádza ďalšia kniha, Ľudové šperky na Slovensku, v 17. a 18. storočí boli strieborné šperky len súčasťou odevu nižšej šľachty a mešťanov. Podľa nariadenia z roku 1757 mohol poddaný ľud v Turčianskej stolici nosiť iba cínové gombíky. Až neskôr remeselné strieborné šperky zľudoveli.

Turčania v dejinách: O zlatníkoch z Mošoviec

V zbierkach SNM – EM v Martine sa nachádza dvojdielna liata mosadzná spona, postriebrená, vyrobená v 18. – 19. storočí v Mošovciach. Vďaka zlatníctvu, ktoré považujeme za umelecké remeslo, patrili Mošovce v 19. storočí k významným zlatníckym centrám na Slovensku. Františka Francisciho spomína aj Alžbeta Güntherová-Mayerová vo svojej knihe Po stopách výtvarnej minulosti Slovenska. Táto autorka, ktorá sa zaoberala výtvarným umením Turca, uvádza Francisciho ako predstaviteľa pôvodného biedermeiera (bytové zariadenie, predmety do domácnosti). Títo pozoruhodní Mošovčania by teda určite nemali upadnúť do zabudnutia. Ich práca totiž fascinuje aj dnes.

Turčania v dejinách: O zlatníkoch z Mošoviec

Turčania v dejinách: O zlatníkoch z Mošoviec

ZDROJ: Ivana Tatárová, Foto: Ondrej Piško
Na fotkách: Gombíky a spínadlá z dielne F. Francisciho

Komentáre