Turčania v dejinách: V Necpaloch sídlil významný podnik na výrobu papiera

Správy hlavné, Správy z regiónu, Turčania v dejinách

Nie je žiadnou novinkou, a už vôbec nie prekvapivou, že Turiec je mimoriadne príťažlivý pre tých, ktorí v ňom žijú, ale aj pre turistov a návštevníkov. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na zúbok niektorým výnimočným miestam nášho regiónu. Dnes sme navštívili obec Necpaly.

Necpaly, listinne doložené v roku 1282, sú spájané s rodmi Necpalskovcov, Juštovcov a samozrejme aj Révaiovcov. Po hospodárskej stránke táto obec patrila medzi popredné v Turčianskej stolici, a to za panovania Juštovcov. Bol tu dokonca pivovar, ktorý navštevovali aj Martinčania – tí v tom čase ešte pivovar nemali. Necpaly mali aj liehovar, no okrem alkoholu sa v tejto obci vyrábal aj papier a nechýbala ani veľká kováčska dielňa. Spomínaná papiereň patrila medzi najvýznamnejšie v rámci Slovenska. Necpalčania dali zároveň dokopy sily a vybudovali si kúpalisko, ktoré bolo otvorené v roku 1936.

V obci fungovala evanjelická aj katolícka škola, samozrejmosťou bol takisto hasičský, ako aj divadelný spolok. Pod bohatý kultúrny život v obci sa podpísal aj spevokol či viacero knižníc. Za zmienku rozhodne stojí aj prameň pitnej vody v Necpalskej doline, ktorý je v dnešnej dobe považovaný za jednu z najkvalitnejších vôd v strednej Európe. Medzičasom v Necpaloch vznikla materská škola, kino, ale aj detský domov. Deti v tom čase bývali v dvoch kaštieľoch, odkiaľ sa presťahovali do novej budovy. Dnes necpalský detský domov poskytuje komplexnú starostlivosť – bývanie, výchovu, terapeutickú starostlivosť či rekreačnú činnosť.

Ak sa rozhodnete navštíviť turčiansku obec Necpaly, okrem prechádzky nádhernou Necpalskou dolinou si obzrite kostol z 13. storočia či námestie s kaštieľom. Za pozornosť stojí aj kaštieľ Juštovcov zo 17. storočia. Obísť však netreba ani pôvodné necpalské domčeky, budovu pivovaru alebo malú vodnú elektráreň. Jednoducho, každý si tu nájde to svoje.

Turčania v dejinách: V Necpaloch sídlil významný podnik na výrobu papiera

ZDROJ: Ivana Tatárová, Necpaly (MNV Necpaly, 1984), foto: Wikipedia 

Komentáre