Turčania v dejinách: Košťany nad Turcom rozhodne nie sú len predmestím Martina

Správy hlavné, Správy z regiónu, Turčania v dejinách, Všetky správy

Nie je žiadnou novinkou, a už vôbec nie prekvapivou, že Turiec je mimoriadne príťažlivý pre tých, ktorí v ňom žijú, ale aj pre turistov a návštevníkov. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa bližšie na zúbok niektorým výnimočným miestam nášho regiónu. Dnes sme navštívili obec Košťany nad Turcom.

Táto obec, ktorá leží doslova na skok od Martina, je listinne doložená v roku 1323 ako „villa Coschan“. Na území dnešných Koštian bola v 17. storočí postavená kúria, ktorá patrila rodine Juštovcov, Žemberovcov a Prónayovcov. Na začiatku nasledujúceho storočia boli obyvatelia Koštian rozdelení na sedliakov, želiarov a podželiarov, a to podľa vzťahu k pôde. Sedliaci mali záprahový dobytok na obrábanie pôdy, želiari nevlastnili ani pôdu ani dobytok a podželiari boli tí, ktorí nemali ani vlastný dom a žili v podnájme u sedliakov. Sedliaci v Košťanoch tvorili väčšinu obyvateľstva. V tom období boli spory o majetok v tejto obci na dennom poriadku. Pôda na tomto území však mala horšiu kvalitu, na mnohých miestach bola priam kamenistá.

Turčania v dejinách: Košťany nad Turcom rozhodne nie sú len predmestím Martina

Ako iné turčianske obce, aj Košťany nad Turcom trápili časté požiare. Jeden z najväčších vypukol v roku 1781, kedy ľahli popolom domy, maštale, stodoly, ale aj časť dobytka. Zhruba o päťdesiat rokov neskôr potrápila obyvateľov ničivá cholera, ktorá si vyžiadala niekoľko desiatok obetí. Aj tvrdé boje medzi košútovskými vojskami a rakúskym cisárskym vojskom zanechali obyvateľov v žalostnom hospodárskom položení. A čomu sa Košťanci venovali popri všetkých týchto útrapách? Boli to, samozrejme, rôzne remeslá, od kováčstva, olejkárstva, cez mäsiarstvo až po mlynárstvo. Choval sa tu hovädzí dobytok, ovce, ale aj niekoľko koní. Pestoval sa ľan a obec mala k dispozícii aj liehovar.

Na začiatku 20. storočia sa Košťany nad Turcom začali zviechať, svedčí o tom postavenie školy, založenie obecnej knižnice alebo oprava drevenej zvonice. Vzmáhať sa začala aj divadelná aktivita či aktivita dobrovoľných hasičov, vznikla materská škola aj zdravotnícke stredisko. Zaujímavosťou je, že okolo roku 1947 sa uvažovalo o Martine ako hlavnom meste Slovenska. Preto sa okolité obce mali zlúčiť do väčších celkov. Košťany nad Turcom mali byť zlúčené so Žabokrekmi a Turčianskym Petrom. Neskôr sa však od tejto myšlienky upustilo. Keď teda pôjdete nabudúce smerom z Turčianskych Teplíc do Martina, spravte si krátku prestávku v Košťanoch nad Turcom a spoznajte túto obec aj inak než len z hlavnej cesty.

ZDROJ: Ivana Tatárová, Košťany nad Turcom (Richard Lacko, 1993), foto: Wikipedia

Komentáre