Tepličan Filip Štrba si plní svoje sny na divadelných doskách

Kultúra, Najnovšie správy, Správy z regiónu, Všetky správy

Koľkokrát za život bežný človek navštívi bábkové divadlo? Pravdou je, že tento druh divadelného umenia ťahá za kratší koniec a ani o tých najlepších bábkohercoch laická verejnosť toho veľa nevie, ak vôbec niečo. Snáď to aspoň čiastočne napravíme krátkym profilom talentovaného herca z Turčianskych Teplíc. Filip Štrba na chvíľku odložil z ruky marionetu a čo-to nám o sebe porozprával.

Nemal som v pláne uberať sa týmto smerom, ale čím viac toho človek vie a skúsi, tým lepšie“, začína približovať svoje pôsobenie v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici. „Navyše sa toto divadlo venuje aj činohernému divadlu a robí predstavenia aj pre dospelých. A keďže som v tom čase, kedy hľadali nového herca, nepôsobil v žiadnom divadle, poslal som životopis, prišiel na konkurz a podarilo sa.“ Filip mal možnosť navštíviť a vidieť predstavenia takmer všetkých profesionálnych divadiel na Slovensku. A ktoré z nich je jeho srdcovou záležitosťou? „Osobne považujem Slovenské komorné divadlo v Martine za jedno z najlepších v našej krajine. A aj toto divadlo bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo som sa rozhodol ísť divadelným smerom.

Predstavenie Židovské rozprávky
Predstavenie Židovské rozprávky

O tom, že Filip Štrba vo svojom živote rozhodne neaplikuje známe príslovie „obuvník chodí bosý“, svedčí aj jeho obľuba v návštevách divadelných predstavení a festivalov, mimo vlastnej sezóny. Odporúča ísť do divadla vždy, keď sa dá. „Už počas prázdnin sa v divadle začnú pripravovať nové inscenácie pre deti a aj pre dospelých. Diváci sa majú na čo tešiť“. A v čom vidí Filip najväčšie pozitívum „bábkariny“? „V divadle nevládne stereotyp tak ako v mnohých iných zamestnaniach, takže každý deň je niečím iný. Keď sa skúša nová inscenácia, je to podobné. Vždy je to iné a nové. Iná hra, iné texty, iná scéna, iné kostýmy, iní ľudia.

Popri tom, ako sa snažíme nájsť čo najviac informácií o bábkovom divadle ako takom, stretávame sa aj s nie veľmi pozitívnymi skúsenosťami umelcov-bábkohercov. Zhodujú sa na tom, že „laická, ale aj odborná verejnosť absolútne nevníma bábkové divadlo ako potencionálny priestor pre kvalitnú tvorbu pre dospelých“. Skúsme teda vzhliadnuť aj k iným, než len seriálovým hviezdam a podporiť návštevou predstavenia aj umelcov s marionetami, maňuškami a rôznymi inými bábkami. Sami si tým rozšírime kultúrne obzory a o skúsenosť bohatší si určite odnesieme skvelý zážitok.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: archív Filip Štrba

Komentáre