Tak sa volajme Hogo Fogo a basta!

Najnovšie správy

Fakt, že Turiec nemá núdzu o talentovaných ľudí, potvrdzujú aj martinskí hudobníci z kapely Hogo Fogo Jazz Duo. O ich začiatkoch, úspechoch, ale aj vtipných situáciách nám porozprával pianista Marko Salíni.

Milovníkom jazzu netreba toto martinské zoskupenie nijako špeciálne predstavovať. Pre ostatných – Hogo Fogo Jazz Duo má v repertoári známe jazzové štandardy, súčasné jazzové a swingové piesne, ale aj jazzové covery známych hitov. Tvoria ho pianista Marko Salíni a saxofonista Juraj Glonek.

Keď sme boli ešte malí fagani, prihlásili nás oboch rodičia na klavír“, zaspomínal si Marko. Zatiaľ čo jeden zotrval, druhému tento hudobný nástroj až tak neučaroval. A tak prišiel na rad saxofón. „A keď už Jurko hral na tomto nástroji nejaký ten rok, jeho mamina nám našla skladbičku. Volala sa Little Brown Jug a mali sme s ňou veľké úspechy, keďže to bola taká fajnová swingovačka, pri ktorej ľudia len ťažko obsedeli.“ Úspech mladých hudobníkov nakopol, a tak pribúdali ďalšie a ďalšie skladby, až vznikol priestor pre prvý verejný koncert. „Dohodli sme sa, že jeden piatkový večer si pôjdeme sadnúť na pivo a nájdeme ten správny názov. Stretli sme sa s tým, že pokým nevymyslíme názov kapely, neobjednáme si vytúženého čapáka. Malo nás to motivovať, aby sme ten názov našli čo najrýchlejšie.“ Ako to už býva s nápadmi „na počkanie“, neprichádzali ani po hodine. A keďže aj sedenie v bare nasucho má svoje hranice, ortieľ vyniesol smädný Juraj, keď zahlásil „tak sa volajme Hogo Fogo a basta!“.

Prvý koncert v Turčianskej galérii v Martine, v máji 2007, spustil lavínu ďalších vystúpení, už nielen v Martine, ale aj okolitých mestách. Kapela sa postupne rozrástla o ďalších skvelých hudobníkov – za bicie nástroje zasadol Matej Richtarčík, basovú linku pokryl Martin Petro, hrou na trubku oživil kapelu Juraj Haluška a pôvab do tejto zostavy priniesla speváčka Barbora Solařová. „Ako čas plynul, končili sme vysoké školy a sťahovali sa za prácou mimo Martina. To bol začiatok konca našej šesťčlennej kapely. Asi po polroku úplnej pauzy sme si s Jurkom zavolali a nostalgicky pospomínali na staré dobré časy. Rozhodli sme sa vrátiť k dávnym koreňom spred 10-tich rokov. Dali sme opäť dokopy Hogo Fogo Jazz Duo.

Tak sa volajme Hogo Fogo a basta!
Tak sa volajme Hogo Fogo a basta!

Snáď žiadne hudobné zoskupenie sa počas svojho fungovania nezaobíde bez viac či menej „ošemetných“ situácií. O jednu z nich sa s nami podelil aj Marko: „Keď sme cestovali na vystúpenie autom, nikdy nebol problém nájsť medzi nami šoféra cestou tam. Avšak problém bol vždy cestou späť. Každý z nás si rád počas koncertu dal nejaké to pivko. Pamätám si, ako sme sa raz nie celkom zrejme dohodli, kto bude šoférovať cestou späť. A tak musel šoférovať ten, kto sa k pivu dostal ako posledný. Resp. už sa k nemu nedostal, keď zistil, že ostatní si ho už stihli dopriať. A z pocitu zodpovednosti to pivo radšej prenechal kolegom. A ten niekto som bol v tomto prípade ja…“. Nuž, je vidieť, že Hogo Fogo Jazz sú veselá kopa a je úplne jedno, či šiestich alebo dvoch hudobníkov – na kvalite toho, čo prinášajú, to rozhodne neuberá. Presvedčiť sa o tom môžete na niektorom z koncertov, či už v rôznych martinských podnikoch alebo v kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach, kde dostali chlapci stále angažmá.

Fanpage na Facebooku

ZDROJ: Turčania.sk

Komentáre