Baví ťa technika? Študuj dopravu. Vo Vrútkach nebude chýbať kariérne poradenstvo a prezentácia študijných a učebných odborov

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Vo Vrútkach sa bude na Deň detí zabávať aj zamýšľať nad kariérou. ZSSK predstaví najmodernejší rušeň Vectron prostredníctvom virtuálnej reality.

Svet dopravy má budúcnosť. A ovplyvniť ho môžeš aj ty. Príď sa pozrieť, ako. Už po druhýkrát sa pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR koná podujatie s názvom Kam po skončení základnej školy – ŠTUDUJ DOPRAVU. Akcia, ktorej spoluorganizátorom je aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), má najmä mladým ľuďom bližšie predstaviť povolania v odbore, ktorý je presne ako oni – dynamický a perspektívny. Vlani na jar prilákala do Vrútok tri tisícky žiakov a študentov.

Tento rok bude podujatie prebiehať na parkovisku pred hlavnou železničnou stanicou vo Vrútkach a v interiéri penziónu Burra v dňoch 1. – 2. júna 2018 so začiatkom o 09:00. Keďže ho organizátori spojili súčasne s Dňom detí, okrem študentov základných a stredných škôl si na svoje prídu aj najmladšie vekové kategórie.

Železničná spoločnosť Slovensko ponúkne v piatok 1. júna možnosť návštevy stanoviska rušňovodiča v elektrickej poschodovej alebo dieselmotorovej jednotke, ako aj vedenie rušňa prostredníctvom moderného vlakového zabezpečovača ETCS. Zaujímavé workshopy o povolaniach rušňovodič, vlakvedúci a posunovač budú prebiehať priamo vo vlaku premávajúcom medzi osobnou a nákladnou železničnou stanicou vo Vrútkach.

Stret histórie so súčasnosťou možno zažiť v sobotu 2. júna pri striedavých jazdách parného vlaku a modernej vlakovej jednotky. ZSSK sa na akcii plánuje prezentovať aj virtuálnou realitou, do ktorej sa návštevníci budú môcť ponoriť prostredníctvom 3D okuliarov a pozrieť si cez ne interiér najmodernejšieho rušňa Vectron. Na deti čakajú kreatívne dielne, vedomostná štafeta, maľovanie na tvár, súťaže i malá odmena.

„Okrem informačných a komunikačných technológií snáď neexistuje oblasť, ktorá by sa rozvíjala dynamickejšie ako doprava. Aj preto v nej bude permanentný dopyt po pracovnej sile. Radi by sme mladým ľuďom ukázali, že štúdium dopravy im môže otvoriť cestu k zaujímavým príležitostiam, v ktorých dokážu uplatniť nielen svoje schopnosti, ale aj progresívny pohľad,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Vo Vrútkach nebude chýbať kariérne poradenstvo a prezentácia študijných a učebných odborov v oblasti dopravy, ktoré ponúkajú stredné odborné školy v Žilinskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji a Žilinská univerzita v Žiline. Vstup na podujatie je bezplatný.

ZDROJ: Tomáš Kováč, riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK

Komentáre