Štefunkove súsošie dostalo nový šat

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

V piatok 21. septembra bolo v Martinsko – Flámskom podnikateľskom a inkubátorovom centre slávnostne odhalené zrekonštruované súsošie Fraňa Štefunku pod názvom Jánošíkova družina.

Martinské centrum mesta sa v minulosti mohlo pýšiť priamo na Námestí SNP významným sochárskym dielom – súsoším Jánošíkova družina od Fraňa Štefunku. Avšak kvôli rekonštrukcii pešej zóny a častému vyčíňaniu vandalov sa vedenie mesta v 90.rokoch rozhodlo nahradiť súsošie replikou a originál sochy umiestniť do Slovenskej národnej knižnice, kde bol až do polovice roku 2018.

„Súsošie bolo umiestnené von, a keďže ide o dielo z pieskovca, postupne nasalo vlhkosť a obrástlo lišajníkmi a machmi. Mesto Martin však našlo finančné prostriedky a celú sochu zrenovovalo,“ vysvetlil viceprimátor mesta Martin Imrich Žigo.

Po rekonštrukcii, ktorá mesto stála 15 000 eur, Jánošíkova družina našla svoje nové miesto v Martinsko – Flámskom podnikateľskom a inkubátorovom centre.

„Osobne som veľmi rád, že súsošie je umiestnené práve na mieste, s ktorým ho spája podobný osud. Inkubátor rovnako ako toto dielo po rokoch povstáva z popola a čaká ho nová významnejšia etapa v budúcnosti,“ povedal martinský poslanec a zároveň konateľ inkubátorového centra Martin Makovník.

Jánošíkova družina je aj naďalej verejne prístupná a umiestnená vo vestibule podnikateľsko – inkubátorového centra pri vstupe do Martina.

ZDROJ: Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin

Komentáre