Stanislav Thomka sa zastal psičkárov, mestskí poslanci schválili jeho návrh

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Stanislav Thomka sa zastal psičkárov, mestskí poslanci schválili jeho návrh

Na včerajšom (3.9.) zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Martine schválili poslanci návrh Stanislava Thomku. Ten navrhol, aby sa z výberu daní za psov vybudovali v meste Martin psie venčoviská, psie koše, nakúpili vrecúška na exkrementy a psie toalety. S návrhom mu pomáhal poslanec Peter Buocik.

„Už od začiatku tohto volebného obdobia som sa rozprával s viacerými poslancami o podpore psíčkarov v našom meste. Každoročne dostane mesto Martin na daniach za psov do svojho rozpočtu viac ako 60 000 eur. Dlhodobo tu absentuje spätná väzba, ktorá sa nedostáva naspäť k platiteľom týchto daní,“ vyjadril sa pre Turčania.sk poslanec Mestského zastupiteľstva v Martine Stanislav Thomka.

Podľa ďalších jeho slov sa rozhodol s kolegom poslancom Petrom Buocikom po viacerých debatách na túto problematiku predniesť návrh. „Aby finančné prostriedky, ktoré získavame od obyvateľov za to, že majú prihlásených svojich domácich miláčikov sa im vrátili prostredníctvom služieb naspäť. Aby to nebolo len o tom, že musia zaplatiť za psa dane a nič za ne,“ dodal Thomka.

V každej mestskej časti má mesto Martin svoje pozemky a podľa Thomku a Boucika by sa mala časť z nich vyčleniť a spraviť na nich psie venčoviská.

„Nemôžme sa hnevať na psíčkarov, že chodia všade, keďže nemajú reálne chodiť kde. Určite na ochranu detí by bolo dobré zrealizovať na detských ihriskách nízke ploty ako aj osadiť značky, aby ich tam majitelia nechodili venčiť. Psie toalety by mohli byť takisto po celom meste. Pomerne veľa miest už má takéto služby a nemusíme byť na chvoste tohto rebríčka,“ povedal Thomka.

V minulosti bolo možné nájsť vrecúška na psie exkrementy v mestských častiach Priekopa alebo Košúty. Tieto zásobníky nerealizovalo a neplnilo mesto Martin, ale miestni aktivisti.

„Naozaj najmenej čo môžeme spraviť pre psíčkarov je, že im umiestnime smetné nádobky a zásobníky určené práve pre nich. Naša aktivita a myšlienka našla podporu v mestskom zastupiteľstve a finančné prostriedky budú zahrnuté do budúcoročného rozpočtu,“ uzavrel poslanec Thomka.

ZDROJ: Turčania.sk, foto: ilustračné

Komentáre