Stanislav Thomka – Kino Moskva mi prirástlo k srdcu

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Stanislav Thomka - Kino Moskva mi prirástlo k srdcu

Spoločnosť nie je dobrá, pokiaľ žije bez kultúry. Človek potrebuje ku šťastiu a spokojnosti nielen telesné pohodlie, ale aj duševné. Kultúra a spoločnosť musia ísť ruka v ruke. Čo priniesol rok a pol pôsobenia v novej pozícií a aké plány má Stanislav Thomka v oblasti kultúry v našom meste.

Začnime bilancovaním predchádzajúceho obdobia, kde už viac ako rok a pol pôsobíte vo funkcii konateľa Televízie Turiec. Bolo toto obdobie pre vás náročné?

Ako v každej práci začiatky bývajú veľmi ťažké. Ale tí, ktorí ma poznajú vedia, že som workoholik a že každej životnej výzvy sa chopím pevne. Spoločnosť má aktuálne dve pracoviská, kde jedným je samotná televízia a druhé je kino Moskva. V televízií mapujeme a pomáhame s prezentáciou mnohých kultúrnych akcií konajúcich sa v regióne Turiec. Čo sa týka mojej hlavnej vízie je spraviť z kina Moskva – Mestské kultúrne stredisko, ktoré bude môcť zastrešiť čo najviac kultúrnych a spoločenských akcií. Čo sa týka televízie tak v dnešnej dobe internetu chceme presunúť našu pôsobnosť práve týmto smerom. Od nového roku máme svoj youtube kanál a za prvé dva týždne naše videá zo spravodajstva mali cez 2500 zhliadnutí, nový web, nové logo a vysielanie v HD. Dnes nás môžu sledovať aj martinčania, ktorí nechytajú náš signál v káblovej televízií, alebo žijú ďaleko za hranicami mesta. Minulý týždeň som stretol jednu dôchodkyňu z Vrícka, tak si naše správy rada pozerá cez internet.

V televízií sme zachytili aj vizuálne zmeny, plánujete pokračovať v týchto zmenách?

Úplne ako prvé sme zmenili televízne štúdio, ktoré po rokoch chcelo obmenu. Nové farby štúdia ako aj nový nábytok bol už viac ako potrebný. V priebehu roku sme pripravili pre divákov úplne novú grafiku videotextu. Zadanie pre nový videotext znelo, aby bol moderný, jednoduchý a aby bol v jednotnom šate. Hneď prvý návrh od grafika mi padol do oka a som s ním veľmi spokojný. Práve vo videotexte sa snažíme priniesť občanom informácie o kultúre v Martine a v okolí. Postupne prechádzame aj na nové logo televízie, ktoré je modernejšie a verím, že si všetci rýchlo zvyknú na nový vizuál. Aktuálne pripravujeme nový vizuál hlavného spravodajstva. Chceme byť moderní, chceme ísť s dobou.

V kine sme okrem filmových predstavení mali možnosť navštíviť viacero kultúrnych podujatí, divadiel či detských koncertov. Aký je ohlas ľudí na rozšírenie vašej ponuky?

Najlepším duševným meradlom je úsmev spokojných ľudí, ktorí sa k nám opätovne vracajú. Tým objektívnym meradlom je samotná návštevnosť, kde na filmy, podujatia, či divadlá prišlo v roku 2016 viac ako 40.000 návštevníkov. Tento rok ich máme už viac ako 50.000 a to sme ešte len na začiatku septembra. V samotnej budove kina za posledný rok vznikol priestor pre výstavu fotografií, ktorý by sme chceli meniť v pravidelných intervaloch a ešte ho rozšíriť. Vznikol tu aj zrkadlový priestor pre nácvik tanečných skupín a postupne pracujeme na ďalšom možnom využití priestorov, aby sme pripravili jeden pekný mestský kultúrny stánok. Najbližší mesiac chystáme maľovanie chodieb, keďže veľkú časť budovy sme zvonku už vymaľovali, teraz prichádza na rad práve interiér. Bude sa na čo pozerať.

V rebríčkoch slovenských kín ste sa dostali na svoje historické maximá. Rok 2017 vám praje. Ako sa kinu podaril takýto úspech?

Môj hlavný cieľ po nástupe do Kina Moskva bol zrekonštruovať a zmodernizovať tento spoločenský priestor a ukázať obyvateľom Turca aký „klenot“ sa nachádza v centre nášho mesta. Rozšírili sme svoju podnikateľskú činnosť a z prostriedkov, ktoré sme získali sme dokázali vynoviť sedenie, osvetlenie v celej budove a zmodernizovať bufet. Tieto všetky aktivity naši diváci ocenili a dnes sa k nám s radosťou vracajú. Kino dostalo nové logo, novú tvár ako aj nový web s možnosťou rezervácie a kúpy lístkov online. Najdôležitejšie ale asi je, že s kolektívom v kine robíme všetko úplne inak, ako to robia ostatné kiná a naši diváci nám v tomto dávajú za pravdu.

Zvykli si diváci na kúpu lístkov cez internet?
Vytvorenie internetovej stránky, kde majú možnosť si lístky kúpiť alebo rezervovať si svoje obľúbené miesto malo veľký prínos. Dnes nemusí nikto stáť v rade na lístky a svoju vstupenku si donesiete vo svojom mobilnom telefóne. Najnovšie sme pre detských divákov zabezpečili kinové podsedáky, aby mali lepší výhľad na film. Snažíme sa stále počúvať našich hostí a robíme všetko preto, aby sa u nás cítili dobre. Samozrejme, že človek nevyhovie každému, ale ku každej kritike sa staviame zodpovedne a riešime ju.

V Martine vám rastie konkurencia, ste na ňu pripravení?
Konkurenciu sme mali aj doteraz a snažili sme sa byť lepší. Vieme dobre, v ktorých oblastiach zaostávame za našimi súpermi, ale sú miesta, v ktorých máme navrch. Budeme robiť všetko preto, aby sme o divákov neprišli a ukážeme im, že má zmysel prísť ku nám na film, koncert alebo divadelné vystúpenia.

Pozriete si často film, resp. ktorý je váš obľúbený?

V kine trávim mnoho času, kino Moskva mi prirástlo k srdcu. Avšak trávim ho nie v sále v pohodlí sedačky, ale spoločných priestoroch, pri jeho zveľaďovaní a premýšľaní, kde ešte môžeme posunúť hranice jeho využitia. Viac ako na dobrý film som medzi zákazníkmi a pozriem sa na ich spokojný úsmev. A moje obľúbené filmy už v kine nenájdem. Sú to moje staré, mnou už stokrát videné srdcovky ako Slávici v klietke, Obvyklí podozrelí alebo Dobrý ročník.

Komentáre