Správna hydroizolácia je najlepšie riešenie, ako sa rýchlo zbaviť plesne

PR, PR články

Ak ste vo svojom byte našli pleseň, potom je absolútne nemožné nechať celú situáciu na náhodu. Huba na stenách nepoškodí len tapetu, dlaždice a interiér. Môže zapríčiniť aj vážne ochorenie, a preto je potrebné okamžite zaistiť jej odstránenie. A ako jedno z veľmi účinných riešení sa ukazuje hydroizolácia a prípadné čistenie odkvapov.

Plesňové spóry sa usadzujú na koži, vstupujú do pľúc a potom celého tela. To môže viesť k výskytu alergií, častému prechladnutiu a migrénam a v najhoršom prípade spôsobiť zápal dýchacích ciest, poškodenie gastrointestinálneho traktu, rozvoj bronchiálnej astmy a mnoho ďalších zdravotných problémov. Okrem toho je huba toxická a ak sa dostane do krvného obehu môže významne oslabiť imunitný systém.

Kde hľadať riešenie?

V prvom rade si je nutné uvedomiť, že veľmi veľa životných situácii vyplýva z nesprávneho postupu, spôsobu správania a použitých metód. S plesňou má veľmi veľa spoločného voda, ktorá sa dostane do muriva a ostatných povrchov a častí stavby. Ide najmä o:

  • nesprávne položenie a stavbu stien, čo dokáže vyriešiť hydroizolácia;
  • nedostatočné a slabé vetranie v miestnosti;
  • veľké množstvo tropických rastlín v malom priestore;
  • alebo časté sušenie bielizne.

Veľkým a nemilým prekvapením môže byť aj nesprávna údržba niektorých častí domu, dôsledkom čoho sa potom voda a vlhkosť dostane na neželané miesta. Určite dobre urobíte, ak preto popremýšľate aj nad kompletným čistením odkvapov.

Treba poznamenať, že aj inštalácia plastových okien s ich menej alebo viac správnou tesnosťou môže ovplyvniť ventiláciu. Nezabudnite na vetranie bytu. Na tieto účely buď pravidelne otvárajte okno pre ventiláciu, alebo ho nastavte do režimu mikroventilácie, prípadne nainštalujte ventilačné kanály do celého profilu.

Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni?

Priestorom, ktorý prichádza do kontaktu s vodou najčastejšie, je kúpeľňa. Odstrániť ju môžete niekoľkými spôsobmi. V prvom rade by sme vám odporučili myslieť na takéto zaťaženie interiéru už pred samotnou stavbou alebo rekonštrukciou v podobe celej hydroizolácie kúpeľne.

Dnešné izolačné materiály a postupy práce sú na vysokej úrovni, takže máte postarané o ten najvyšší komfort takmer na celý život. Ak však máte rekonštrukčné práce ešte len v pláne a dočasu sa potrebujete zbaviť plesne, je najlepšie ju odstrániť z povrchu mechanicky. Používajte pritom ale ochranné rukavice a prostriedky, aby pleseň neprišla v žiadnej forme (ani vdychovaným vzduchom) do kontaktu s telom.

Zasiahnutý povrch ošetrite účinnými prostriedkami proti plesniam. Vecí, ktoré sú hubou zasiahnuté vo veľkej miere, sa je nutné zbaviť úplne. Nezabudnite ani na spomínané vetranie a nedovoľte vzduchu v miestnosti, aby „stagnoval“ a zvyšoval vlhkosť.

S kvalitnou hydroizoláciou a ďalšími opatreniami tento problém potom veľmi rýchlo vyriešite a konečne vám ostane čas na oveľa dôležitejšie veci.

Komentáre