Ani v zime kontrola zakázaných činností v národných parkoch neutícha

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy

Správa Národného parku ​Malá Fatra od začiatku roka vykonáva pravidelné kontroly zakázaných činností v chránenom území. Nakoľko je negatívnych činností na území parku viacero, postupne sa riešia všetky.

Jedným z najviac riešených ,,neduhov” v území určite patrí jazdenie snežnými skútrami v zimnom období, v letnom období to je jazda na terénnych motorkách, či štvorkolkách. Pred pár dňami sa podarilo úspešne v teréne zadržať aj predviesť na políciu ,,športovca” jazdiaceho na snežnom skútri v okolí Zázrivej.

Ďalšou aktivitou sú pravidelné kontroly lezenia na ľadoch najmä v oblasti Rozsutca. Treba pripomenúť, že obľúbené steny lezcov sa nachádzajú v samotnom srdci národnej prírodnej rezervácie s najvyšším stupňom ochrany. Pred niekoľkými dňami boli v oblasti prichytení viacerí lezci a pokute neušli.

Aktivitou, týkajúcou sa najmä oblasti Chlebu a Veľkého Kriváňa, sa správa NP Malá Fatra zaoberá už dlhšiu dobu. Ide o šport nazývaný kiteboarding, teda ťahanie sa na lyžiach či snowboarde za padákom. Táto aktivita je veľmi rozšírená vo vrcholových partiách hlavného hrebeňa priamo na lokalitách s výskytom veľmi vzácneho tetrova hoľniaka. Nielen tento druh vtáka, ale určite všetky zvieratá pri pohľade na tohto veľkého ,,dravca” na oblohe reagujú útekom, čo môže v zimnom období stáť zviera život. Na konci februára sa konala akcia na chytenie kiteboardistov. Boli zadržaní dvaja lyžiari, ktorí si domov odniesli vysokú pokutu.

Od 1. marca do 15. júna platí sezónna uzávera turistických chodníkov z Medziholia na Veľký Rozsutec – Medzirozsutce, tiež Obšívanka – Malé nocľahy a z Vendovky na Malý Kriváň. Tieto chodníky v čase uzávery budú kontrolované častejšie pre zabezpečenie dočasného obmedzenia vstupu osôb.

Treba si uvedomiť, že národný park je miesto, kde žijú aj vzácne druhy živočíchov, či rastú vzácne druhy rastlín a nie je to žiadne športovisko. Bežný turista na turistických chodníkoch (mimo sezónnu uzáveru) má dvere do Malej Fatry otvorené a môže obdivovať krásy jedného z najkrajších národných parkov Slovenska.

Ani v zime kontrola zakázaných činností v národných parkoch neutícha

Autor: Tomáš Flajs, Zdroj: oficiálny web NP Malá Fatra

Komentáre