Spoznajte Martin s fundovaným sprievodcom

Kultúra, Správy z regiónu, Správy zo Žilinského kraja, TOP_1

Soňa Greksáková zasvätila svoj život cestovnému ruchu. Je pre ňu živobytím, koníčkom i poslaním. Okrem vedenia Cestovnej agentúry Šíp sa už dvadsať rokov venuje výchove sprievodcov a delegátov. Najprv organizovala kurzy sprievodcov CR pre bratislavské vzdelávacie spoločnosti, no od roku 2009 vedie vlastný kvalifikačný kurz „Sprievodca cestovného ruchu – 300 hodín“ . Kurz je akreditovaný Ministerstvom školstva SR. Za tie roky ho absolvovalo takmer 200 ľudí. Absolventi martinských kurzov patria medzi najlepších a najžiadanejších delegátov a sprievodcov CR. Môžeme sa s nimi stretnúť v dovolenkových destináciách po celom svete.

No je medzi nimi dosť aj takých, ktorí sa s nadšením venujú sprevádzaniu klientov po celom Slovensku. Záujem o spoznávanie jeho prírodných krás, rekreačných centier, kultúrnych a historických pamiatok z roka na rok rastie. Azvýšenej pozornosti sa teší aj naše mesto. Topkami sú Narodný cintorín a skanzen Soňa Greksáková: „Máme sprievodcov, ktorí robia pešiu prehliadku historickej časti Martina. Najčastejšími klientmi, ktorí si sprevádzanie objednávajú, sú návštevníci v seniorskom veku.

Často ma kontaktuje martinská turistická a informačná kancelária a ja zabezpečím požadovaného sprievodcu. Pešia prehliadka trvá približne dve hodiny. Ak majú klienti záujem detailne sa zoznámiť s Národným cintorínom, čas prehliadky sa zvýši o polhodinu. V letných mesiacoch pridávame k trase aj Múzeum slovenskej dediny. To má vlastných sprievodcov. Jednou zo sprievodkýň je tiež absolventka nášho kurzu. Práve Národný cintorín , aj vďaka kvalitným dotykovým informačným tabuliam, a pôsobivý, malebný skanzen sa tešia najväčšej pozornosti a záujmu tuzemských izahraničných návštevníkov.“

Svetový deň sprievodcov Od roku 1985 je 21. február označený v kalendári ako Svetový deň sprievodcov. Práve na tento deň pripadá výročie založenia Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov (WFTGA). O tom, ako si ho pripomenieme aj v Martine, hovorí Soňa Greksáková: „V spolupráci so Slovenskou spoločnosťou sprievodcov cestovného ruchu organizujeme v sobotu 22. februára už tradičnú bezplatnú prehliadku mesta Martin s výkladom sprievodcu. Srdečne na ňu pozývam širokú verejnosť. Prehliadku začneme o 14. h pred Kostolom Sv. Martina (oproti OC Galéria) a počas cca. dvojhodinovej vychádzky historickou časťou mesta a Národným cintorínom priblížime účastníkom dejiny Martina.

Od najstaršej pamiatky – rímskokatolíckeho Kostola sv. Martina budeme pokračovať k župnému domu (Turčianska galéria) a postupne sa pristavíme pri ďalších 30 objektoch nerozlučne spätých s históriou Martina. Prehliadka je jedinečnou príležitosťou, ako sa dozvedieť mnoho zaujímavého o našom meste a zároveň aj o práci sprievodcu CR. Budete sa môcť presvedčiť, že dobrý sprievodca priamo pred vami oživí pamiatky, vdýchne im chuť, vôňu a zvýrazní ich príbeh, význam či funkciu. Dejiny mesta zázračne ožijú.“

Autor: Ján Farský

Foto: archív S. Greksákovej

Komentáre