Špeciálny turistický vlak Oravský expres bude mať zastávky aj v Turci

Správy hlavné, Správy z regiónu, Všetky správy
Špeciálny turistický vlak Oravský expres bude mať zastávky aj v Turci
Špeciálny turistický vlak Oravský expres bude mať zastávky aj v Turci

Nový turistický vlak Oravský expres štartuje prvú sezónu. Premávať bude počas prázdnin a každú sobotu odvezie turistov zo Žiliny do Oravského Podzámku a späť. Na prvú jazdu bude vypravený zo žilinskej železničnej stanice v sobotu 6. júla 2019.

Vlak bude zo Žiliny odchádzať vždy v sobotu o 8. hodine ráno a do Oravského Podzámku dorazí po necelých dvoch hodinách, o 9.54 hod. Odtiaľ sa vracia o 16.30 hodine.

„Krajská organizácia cestovného ruchu Žilinský turistický kraj prichádza s ďalšou novinkou na podporu cestovného ruchu v regióne. Výhodou Oravského expresu je, že na rozdiel od bežných vlakových spojení, ktoré smerujú na Oravu, premáva bez prestupov a počas pilotnej sezóny bude pre cestujúcich zadarmo,“ povedala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj Iveta Chabadová.

KOCR na projekte spolupracuje so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK)

Podobné turistické vlaky premávajú aj v ďalších krajoch na Slovensku. „Som rád, že sa myšlienka expresov úspešne rozširuje do jednotlivých regiónov Slovenska. Každý expres má zaujímavú cieľovú stanicu, pre ktorú sa doň oplatí nastúpiť, v prípade Oravského expresu je to jedna z najvýznamnejších pamiatok hradného staviteľstva na Slovensku – Oravský hrad,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

V motoráčiku bude 78 miest na sedenie a päť na prepravu bicyklov. Špeciálny turistický vlak zastavuje okrem Žiliny a Oravského Podzámku na ďalších 11 železničných zastávkach. V okolí každej sa nachádzajú zaujímavé turistické ciele, okrem Oravského hradu napríklad aj hrady v Strečne, drevený artikulárny kostolík v Istebnom, jazdy na pltiach po Orave alebo Váhu, vodopád v Šútove a mnoho ďalších lokalít vhodných na turistiku a cykloturistiku.

„Aj vďaka Oravskému expresu budú atraktívne destinácie v Žilinskom kraji dostupnejšie domácim a zahraničným turistom. Verím, že novinka si získa priaznivcov medzi rodinami s deťmi, pešími turistami i cyklistami a stane sa obľúbeným dopravným spojením pri potulkách naším krajom,” povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Oravský expres premáva do 31. augusta.​ Projekt finančne podporili KOCR Žilinský turistický kraj a ministerstvo dopravy a výstavby SR. Žilinský samosprávny kraj je zakladajúcim členom KOCR a každoročne prispieva na činnosť organizácie.

Odchod vlaku smer Oravský Podzámok:

Žilina 8:00
Nezb. Lúčka – Strečno 8:13
Vrútky 8:22
Sučany 8:29
Turany 8:34
Krpeľany 8:40
Šútovo-Ratkovo 8:44
Kraľovany 9:00
Kraľovany – zastávka 9:12
Párnica 9:21
Istebné 9:27
Dolný Kubín 9:38
Oravský Podzámok 9:54

Odchod vlaku smer Žilina:

Oravský Podzámok 16:30
Dolný Kubín 16:47
Istebné 16:58
Párnica 17:03
Kraľovany – zastávka  17:11
Kraľovany 17:34
Šútovo-Ratkovo 17:39
Krpeľany 17:43
Turany 8:34 17:48
Sučany 8:29 17:53
Vrútky 8:22 18:00
Nezb. Lúčka – Strečno 18:09
Žilina 18:20

ZDROJ: Martina Remencová, hovorkyňa ŽSK

Komentáre

ARC PUB MARTIN