Slovenská národná knižnica sprístupnila výstavu k 100. výročiu tragickej smrti Štefánika

Kultúra, Správy hlavné, Správy z regiónu, TOP_2, Všetky správy

Slovenská národná knižnica sprístupnila výstavu k 100. výročiu tragickej smrti Štefánika

Slovenská národná knižnica sprístupnila v sídelnej budove v Martine výstavu, ktorá dokumentuje 100. výročie tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

Fotografie, pohľadnice z ďalekých ciest, ukážky rukopisu, ale aj obrazy s jeho podobizňou a medaily sa až do konca októbra 2019 presunuli z nášho Literárneho archívu a Literárneho múzea hore „na kopec“.

Nejde len o bežnú výstavu, jej súčasťou je hra, ktorá preverí vedomosti, ktoré návštevník výstavy nadobudne, keď bude sledovať stopy hviezdy. Tí, ktorí si zapamätajú najviac, môžu získať originálny darček.

Z množstva objektov, ktoré Slovenská národná knižnica na „tému Štefánik“ uchováva vo svojich fondoch, sme pre verejnosť vybrali tie najzaujímavejšie a čo najmenej (alebo aj vôbec) publikované.

Na výstave vás teda možno prekvapia zväčšené zábery miesta havárie tesne potom, ako lietadlo s generálom na palube, dopadlo. Môžte si prečítať, ako reagovala na túto tragédiu dobová tlač, vtedajší významní politici Československa a možno sa vám podarí rozlúštiť, čo Štefánik napísal v liste prezidentovi Tomášovi G. Masarykovi len dva týždne pred svojou smrťou.

Ale nie celá výstava sa točí okolo smrti generála – panely s fotografiami ale aj vecné pamiatky ho predstavujú z viacerých uhlov pohľadu. Veď to bol, koniec koncov, všestranne aktívny muž.

Bol zanieteným astronómom a náruživým cestovateľom a to aj napriek tomu, že jeho finančné zdroje neboli nevyčerpateľné. Obrovská mapa vo foyer SNK, dokumentujúca generálove cesty po celom svete, je toho dôkazom. Veľa fotografoval, pilotoval lietadlá, pôsobil v politike, kde sa snažil o zjednotenie a vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Sám zhromažďoval knihy

Slovenská národná knižnica uchováva aj jeho knižnicu, ktorá obsahuje 815 zväzkov z rôznych oblastí a období. Prevažujú diela z oblasti astronómie – najmä astronomické ročenky, z fyziky a meteorológie, ale aj romány a cestopisy.

Nájdu sa v nej diela Leva N. Tolstého, Voltaira, Nietzscheho, Zolu a Masaryka. Zaujímavosťou sú pôvodné vydania Prostonárodných povestí Pavla Dobšinského z konca 19.storočia. Či však boli rozprávky generálovou srdcovou záležitosťou, to sa už dnes nedozvieme.

„Najstaršími exemplármi Štefánikovej knižnice sú dokumenty zo 16. storočia – z roku 1565 sa zachoval Palingenius Marcellus: Zodiacus vitae a z roku 1573 pochádza mix astronómie a filozofie odAlessandra Piccolominiho: De la sfera del mondo,“ uviedla Jana Cabadajová zo SNK.

Výstava je voľne prístupná v čase otváracích hodín SNK

Pre komentované prehliadky vhodné pre 2. stupeň základných škôl a stredné školy, prosím kontaktujte Mgr. Pavla Máťuša: pavol.matus@snk.sk alebo telefonicky: 043 – 24 51 182.

ZDROJ: SNK

Komentáre